Pellet wysokokaloryczny - czym jest i czym się wyróżnia?

Pellet to rodzaj biopaliwa, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w Polsce, jak i na całym świecie. Jest to mały cylindryczny zlepek, który powstaje w wyniku sprasowania rozdrobnionych pozostałości drzewnych lub innych materiałów organicznych, takich jak łuski słonecznika czy skorupki orzecha. Pellet jest uważany obecnie za jeden z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych sposobów ogrzewania, a to ze względu na jego właściwości. To jednak nie wszystko, jest to bowiem surowiec wysokokaloryczny. Co to oznacza i czym się cechuje?

Czym jest pellet wysokokaloryczny?

Pellet wysokokaloryczny to biomasa stała w postaci granulek o stałych wymiarach i składzie. Wytwarzany jest on z odpadów drzewnych, takich jak gałęzie, ścinki, zręby i trociny, które są suszone, a następnie prasowane pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób uzyskuje się granulki o średnicy 6-8 mm i długości 10-30 mm. Pellet wysokokaloryczny jest produktem w pełni naturalnym, bezpiecznym dla środowiska i nieemitującym żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.

Wartość opałowa pelletu wynosi około 5 kWh/kg, co oznacza, że jest on bardziej wydajny niż tradycyjne paliwa opałowe, takie jak węgiel czy drewno. Wysoka wartość opałowa wynika z wysokiej gęstości energii, która jest skoncentrowana w niewielkiej objętości pelletu. Warto również dodać, że pellet wykonany z twardego drewna, takiego jak dąb czy buk, posiada zazwyczaj większą wartość opałową aniżeli ten wykonany z miękkiego drewna, takiego jak sosna czy świerk. Nie oznacza to jednak, że ten pierwszy rodzaj będzie zawsze lepszy. Otóż pellet dębowy jest bardzo trudny do wykonania. Dlatego też, nawet jeśli takowy spotkamy, to będzie on najprawdopodobniej z domieszką miękkiego drewna, a jego cena będzie wyższa. Wysoka wartość opałowa pelletów wysokokalorycznych sprawia, że są one idealnym paliwem do ogrzewania domów oraz innych budynków.

Jaki więc pellet powinniśmy wybierać?

Jak już wiemy, pellet drzewny to sprasowany granulat opałowy o wysokiej kaloryczności wynoszącej nawet 19-20 MJ/kg. Wydajny pellet powinien być suchy oraz odpowiednio zagęszczony. Warto więc mieć na uwadze, że z nieokorowanych zrębków, płyt wiórowych, płyt szlifierskich czy też materiałów drewnopochodnych nie otrzymamy wysokokalorycznego paliwa grzewczego. Ten pochodzący z wyżej wymienionych materiałów może ponadto posiadać plastik (PCV) oraz klej, co sprawi, że nie tylko będzie mniej kaloryczny, ale także bardziej szkodliwy na środowiska. Używanie pelletu niskiej jakości może skutkować przede wszystkim często zapychającym się podajnikiem, niską temperaturą w piecu, dużą ilością popiołu oraz zgorzelą na palniku.

By uniknąć takich niemiłych niespodzianek, warto więc zainwestować w dobrej jakości, wysokokaloryczny pellet z certyfikatem ENplus A1. Produkt spełniający normy jakościowe, dające mu taki unijny certyfikat będzie miał wysoką wartość opałową, dopuszczalną zawarto pyłu, niską wilgotność oraz odpowiednie wymiary i gęstość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na pellet?

Wybierając ekologiczny kocioł na pellet, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich są materiały, z których został on wykonany. Warto postawić na takie modele, które są zrobione z dobrej jakości stali. Dzięki temu piec będzie wytrzymały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Ponadto piec na pellet powinien posiadać certyfikaty świadczące o tym, że jest on przyjazny środowisku.

Inną kwestią, o której warto pamiętać są wygodne i praktyczne podajniki, które sprawią, że nasz kocioł będzie praktycznie bezobsługowy. Do takiego podajnika zasypuje się bowiem granulat, który następnie w sposób automatyczny jest dozowany do pieca.

Na koniec należy pamiętać o dokładnym obliczeniu mocy, jakiej będzie potrzebował kocioł do ogrzania naszego domu czy też firmy. Im większa powierzchnia i większa liczba pomieszczeń, tym moc kotła musi być oczywiście większa. Zbyt mała wydajność może powodować, że budynek nie zostanie dostatecznie ogrzany. Zbyt duża z kolei sprawi, że będzie dochodzić do niepotrzebnych strat energii.