Dlaczego ceny pelletu się różnią?

Pellet to jeden z najbardziej popularnych paliw ekologicznych wykorzystywanych do ogrzewania domów i innych budynków. Jest to granulowany biomateriał, który powstaje z odpadów drzewnych lub roślinnych. Jego produkcja wymaga odpowiedniego procesu suszenia, mielenia i tłoczenia, co wpływa na koszt jego produkcji. Jednakże cena pelletu nie jest stała i może się różnić w zależności od wielu czynników. Najlepszy tego przykład mieliśmy w poprzednim roku, kiedy to ceny wręcz zwariowały i wzrosły nawet o 200%!

Takiej anomalii oczywiście nie wyjaśnimy podstawowymi czynnikami, które omówimy poniżej. Dlatego też, zanim do tego dojdzie, warto wspomnieć skąd wzięły się takie różnice cen w roku 2022 i dlaczego przy zachowaniu aktualnego stanu, nie powinny się już powtórzyć. Główny wpływ miała na to oczywiście wojna na Ukrainie, która nie tylko wstrzymała dostawy surowca, ale również zamroziła dużą ilość rynków. Ponadto wiele osób w obawie przed brakiem biopaliwa zdecydowało się na zrobienie zapasów. To z kolei spowodowało znaczne braki w magazynach, co dodatkowo podniosło ceny. Aktualnie ceny pelletu powoli wracają do poziomów sprzed wojny i jeśli na rynku nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, to nie powinniśmy w najbliższym czasie odnotować ponownie takiej anomalii.

W związku z tym poniżej przedstawiamy główne czynniki, które mają wpływ na korekty cen pelletu drzewnego, a także na różnice w cenach pelletu w zależności od jego rodzaju oraz od dystrybutora.

 

  • SUROWIEC

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę pelletu jest surowiec, z którego został on wyprodukowany. Surowiec do produkcji pelletu może pochodzić z różnych źródeł, takich jak drewno, słoma, trawy czy inne rośliny. Cena pelletu zależy więc przede wszystkim od dostępności surowca na danym rynku oraz od kosztów jego pozyskania i transportu. W przypadku braku surowca w danej okolicy, producenci muszą sprowadzać go z innych regionów, co zwiększa koszty produkcji i wpływa na ostateczną cenę pelletu.

 

  • Rodzaj i klasa pelletu

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na cenę pelletu jest jego rodzaj. Pellet może być produkowany w różnych klasach jakościowych, co wpływa na jego ostateczną cenę. Wyróżnia się trzy główne klasy pelletu: A1, A2 oraz B. Pellet klasy A1 charakteryzuje się najwyższą jakością, posiada niską zawartość popiołu oraz wilgoci. Pellet klasy A2 może zawierać nieco więcej popiołu i wilgoci, natomiast pellet klasy B to paliwo o najniższej jakości, zawierające dużą ilość zanieczyszczeń, takich jak pyły czy ziarna, a nawet klej. Oczywiście, im wyższa jakość pelletu, tym wyższa też jego cena.

 

  • Skład

Skład chemiczny pelletu może również znacząco wpłynąć na cenę. W zależności od tego, jakie związki chemiczne znajdują się w paliwie, jego właściwości grzewcze mogą się różnić. Pellet z dużą zawartością ligniny lub z małą zawartością popiołu będzie bez dwóch zdań droższy niż pellet o innych właściwościach, który będzie miał w sobie domieszkę kleju czy piasku.

 

  • Konkurencja

Konkurencja na rynku pelletu również wpływa na jego cenę. Im większa konkurencja, tym teoretycznie niższa cena. W przypadku, gdy na danym rynku działa tylko kilku producentów pelletu, ceny mogą być wyższe.nNiestety sytuacja z poprzedniego roku spowodowała, że wiele firm nie było w stanie utrzymać się na rynku, co może nie być najlepszą informacja dla konsumentów.

 

  • Sezonowość

Sezonowość w normalnych warunkach jest bardzo istotna dla ceny pelletu. Najwięcej pelletu sprzedaje się bowiem w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapotrzebowanie na paliwo grzewcze jest największe. W tym czasie ceny pelletu zwykle są wyższe niż w okresie letnim. Warto więc pomyśleć o zakupie pelletu na wczesną wiosnę lub późną jesień, kiedy możemy się spodziewać pewnych obniżek. Jak już wspomnieliśmy, wyjątkiem był poprzedni rok, kiedy to właśnie na wiosnę mieliśmy ogromne wzrosty cen utrzymujące się praktycznie do jesieni.

 

  • Koszty transportu

Koszty transportu to ostatni z omawianych dziś czynników, wpływających na finalną cenę biopaliwa. Jeśli dostawca pelletu musi pokonać długą drogę, aby dostarczyć paliwo do Klienta, ceny będą wyższe. Dlatego warto szukać lokalnych dostawców, którzy oferują darmową lub niedrogą dostawę, a także platform typu Pellet4Future, które są w stanie zapewnić zrównoważone ceny dostaw, w zależności od lokalizacji.

Jak zmniejszyć koszty zakupu pelletu?

Oczywiście, istnieją sposoby na zmniejszenie kosztów zakupu pelletu. Nie szukajmy jednak tzw. „łakomych kąsków” w postaci dużych promocji na stronach ogłoszeniowych typu OLX czy Allegro, gdzie niestety w zdecydowanej większości otrzymamy paliwo bardzo słabej jakości lub zostaniemy po prostu oszukani, co miało już miejsce wielokrotnie w ostatnich miesiącach.

Na pewno warto decydować się na zakup pelletu w większej ilości – wówczas też możemy liczyć na rabat. Możemy rozejrzeć się również za biopaliwem u lokalnych dostawców, gdzie po pierwsze na własne oczy zobaczymy jaki towar otrzymamy, a po drugie koszty dostawy będą znacznie niższe, aniżeli w przypadku dostaw z drugiego krańca Polski.

W końcu jeszcze raz wspomnimy o platformach typu Pellet4Future, które zrzeszają dystrybutorów oraz producentów z całego kraju. Dzięki temu w bardzo prosty sposób możemy porównać ceny, klasy towaru oraz sprawdzić ile wyniesie nas całe zamówienie wraz z dostawą. Co za tym idzie, świadomie wybierzemy pellet, który będzie miał zarazem dobrą jakość, jak i dobrą cenę.