Od 20 września 2022 możemy składać wnioski o dofinansowanie na pellet
20 września 2022 roku w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi aniżeli węgiel. Dzięki temu od dziś możemy ubiegać się o jednorazową dopłatę do pelletu drzewnego lub innego biopaliwa. W sezonie grzewczym 2022/2023 takie dofinansowanie będzie wynosić 3000 zł. Gdzie, jak i kiedy możemy złożyć taki wniosek? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.
Od 20 września możemy składać wnioski o wypłatę dodatku do ogrzewania. Znowelizowane przepisy, które właśnie weszły w życie, wprowadzają dopłaty do biopaliw. Dzięki temu poza wcześniejszymi dopłatami do węgla, otrzymamy również dopłatę do pelletu drzewnego, drewna, oleju opałowego czy gazu LPG. Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła 17 września br. w związku z trudną sytuacją na rynku paliw. Jak więc widzimy, nowe przepisy weszły w życie w trybie pilnym, czyli dzień po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw.
Dla kogo jednorazowy dodatek do pelletu drzewnego?
Jednorazowe dofinansowanie na pellet drzewny w kwocie 3000 zł otrzymają wszystkie gospodarstwa domowe, które wykazały w deklaracji CEEB, że ich głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, czyli m.in. brykiet drzewny, siano, ziarna zbóż czy po prostu drewno.
Jak już wspomnieliśmy, takie wsparcie będzie jednorazowe. Ponadto dodatek do pelletu nie wprowadza kryterium dochodowego. Oczywiście o dofinansowanie nie mogą ubiegać się już gospodarstwa, które wcześniej otrzymały wsparcie na zakup węgla. Ponadto warunkiem koniecznym jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, czyli CEEB, dlatego też, jeśli nadal tego nie zrobiliśmy, to zalecamy dokonać takiego wpisu jak najszybciej, by uniknąć kary.
Co należy zrobić, by otrzymać dofinansowanie do pelletu?
Jeśli w naszym gospodarstwie używamy pelletu drzewnego, to możemy wystąpić o dodatek. W tym celu należy pobrać wzór wniosku ze strony Rządowego Centrum Legislacji. W nim powinniśmy podać podstawowe dane, takie jak numer PESEL, numer dokumentu tożsamości, adres czy numer konta, na który ma wpłynąć dofinansowanie. Oczywiście konieczne jest również wpisanie w odpowiednim polu informacji, czym ogrzewany jest nasz dom – taka informacja musi być zgodna ze składaną deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gotowy wniosek możemy złożyć drogą tradycyjną, osobiście w urzędzie gminy i w ośrodku pomocy społecznej lub też przez internet, przy pomocy platform ePUAP.
Jeśli wniosek został prawidłowo wypełniony i złożony, to na pieniądze będziemy musieli poczekać 30 dni od momentu jego złożenia. Formularze możemy z kolei składać do 30 listopada 2022 roku.
Dofinansowanie na pellet drzewny – wzór wniosku do pobrania
Jak już informowaliśmy, od 20 września możemy składać wnioski o dodatek do ogrzewania pelletem drzewnym lub innym biopaliwem. Co ważne, wniosek jest ujednolicony i obowiązkowy dla wszystkie. Ponadto jego wypełnienie jest bardzo proste i zajmie nam zaledwie kilka minut.
Certyfikowany pellet drzewny fantastyczną alternatywą dla tradycyjnych paliw.
Certyfikowany, dobrej jakości pellet drzewny jest w pełni ekologicznym, ekonomicznym i nowoczesnym paliwem, które może powstawać z różnych rodzajów biomasy. Możemy wykorzystywać zatem drewna z upraw energetycznych, odpadów, kory, a nawet łupin orzechów czy słomy! Pellet jest więc fantastyczną alternatywą dla tradycyjnych paliw stosowanych do ogrzewania zarówno domów, jak i innych obiektów użyteczności publicznej. Uważajmy jednak na nieuczciwych sprzedawców, a nawet producentów, których niestety, szczególnie ostatnio w Polsce nie brakuje. Duży wpływ ma na to aktualna sytuacja na rynku paliw, która sprzyja oszustom, oferującym znacznie niższą cenę, ale kosztem jakości, która jest katastrofalna. Dodawany jest bowiem niejednokrotnie plastik czy toksyczne żywice. Zwracajmy więc uwagę przy zakupie, by pellet był certyfikowany i sprzedawany przez renomowanego producenta. Takich znajdziemy, chociażby na stronie Pellet4Future.