brykiet, jak wybrać brykiet, najlepszy brykiet, porównanie brykietu, spalanie brykietu, jak długo pali się brykiet

Brykiety i pellety drzewne w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w dużych firmach. Te biopaliwa są bowiem bardzo wydajne, stosunkowo tanie, a przy tym ekologiczne! Spalanie brykietu drzewnego nie emituje bowiem do atmosfery żadnych zanieczyszczeń. Co za tym idzie, dbamy o planetę oraz nasze zdrowie – pod jednym warunkiem – musimy wybrać brykiet dobrej jakości, który nie będzie zawierał w sobie żadnych dodatków chemicznych, zanieczyszczeń czy klejów, które negatywnie wpływają nie tylko na jego ekologiczność, ale także na wydajność i kondycję kotła. Co więc powinniśmy wiedzieć, by wybrać brykiet drzewny dobrej jakości i cieszyć się komfortową obsługą paleniska?

Czym w ogóle jest brykiet drzewny?

Brykiet drzewny to biopaliwo, produkowane z bali ze sprasowanych produktów ubocznych drewna. Stanowi on doskonałą alternatywę dla tradycyjnego drewna opałowego czy pelletu drzewnego. Brykiet sprawdzi się również w sytuacji, gdy posiadamy piec opalany drewnem i szukamy wydajniejszego oraz efektywniejszego rozwiązania opałowego. Ponadto brykiet jest bardzo wygodny i prosty w przechowywaniu.

Do wyboru mamy obecnie wiele rodzajów brykietu drzewnego. Dlatego też, by znaleźć ten odpowiedni, powinniśmy najpierw pomyśleć, czego oczekujemy od tego rodzaju paliwa. Niektóre brykiety bowiem szybciej ogrzeją pomieszczenia, z kolei inne będą palić się powoli, ale oferując źródło ciepła przez dłuższy czas. Brykiet drzewny jest wytwarzany w procesie prasownia drewna twardego, miękkiego lub ich mieszanki. Pamiętajmy, by wybierając brykiet, zwracać szczególną uwagę na jego jakość. Powinien on przede wszystkim zawierać 100% drewna, bez żadnych dodatkowych składników. Najczęściej bloki brykietu są formowane za sprawą cząsteczek lignanu, które topią się w drewnie pod wysokim ciśnieniem, wiążąc tym samym drewno i pył. Dzięki temu tworzy się twarda, zwarta i solidna bryła. Innymi lepiszczami bloczków brykietu mogą być ponadto torf, węgiel drzewny czy kawa.

Jak wybrać dobrej jakości brykiet drzewny?

Wiele osób zapewne zastanawia się teraz, jak wybrać dobrej jakości brykiet drzewny, który będzie zarówno ekologiczny, wydajny, a i przy tym w pełni bezpieczny dla kotła. Odpowiedź w zasadzie jest prosta. Przede wszystkim powinien być on wytworzony wyłącznie z drewna wolnego od zanieczyszczeń i dodatkowych substancji chemicznych, takich jak farba czy kleje. Bardzo ważny jest także sam proces tworzenia brykietu. Do wytworzenia tych najwyższej klasy, potrzebny jest silny nacisk, który uformuje twarde i solidne bloczki. Dlaczego ma to takie znaczenie? Otóż gęstsze polana mają znacznie dłuższy czas spalania i dobrze zachowują swój pierwotny kształt. Słabo zagęszczony brykiet drzewny oczywiście może wydawać nam się tańszy, ale jego krótki czas spalania sprawia, że na dłuższą metę koszt będzie znacznie wyższy. Takie brykiet mogą również spalać w bardzo wysokiej temperaturze, co może uszkodzić niektóre palniki na drewno!

Jeśli brykiet ma służyć nam do kominka, to powinniśmy także chronić go przed wilgocią. Jest to biopaliwo, które niestety znacznie szybciej aniżeli zwykłe drewno chłonie wilgoć, co spowalnia proces spalania i sprawia, że bloki brykietu łatwo się rozpadają. Najlepiej jest więc znaleźć właściwe miejsce do jego przechowywania, natomiast brykiet zabezpieczony grubszą folią może być przechowywany nawet w garażu.

Jak długo spala się brykiet drzewny?

Brykiet drzewny to bardzo wygodne w stosowaniu oraz wydajne biopaliwo, które jest lekkie i nieduże. Co za tym idzie, każdy z nas jest w stanie je bez problemu wrzucić do pieca. Bloczki brykietu są także bezpieczne – nie zawierają ostrych krawędzi oraz nie ma wręcz możliwości, by weszła nam za skórkę drzazga (co może mieć miejsce, gdy palimy zwykłym drewnem). Dzięki używaniu brykietu drzewnego w prosty sposób możemy zachować czystość w pomieszczeniu, w którym go składujemy oraz spalamy. Co do samego spalania – brykiet pali się jasnym, czystym płomieniem. Żar trzyma się dość długo, a jedna, 10-kilogramowa paczka zazwyczaj pozwala nam na grzanie w kominku przez około 4 godziny.