Czym palić w kominku? Drewno czy brykiet drzewny?
Aktualnie istnieje wiele dyskusji, a co za tym idzie mitów dotyczących tego, czym lepiej palić w kominku – drewnem czy brykietem drzewnym? Tak naprawdę, choć skład jest bardzo podobny, to trudno jest miarodajnie porównać te dwa paliwa grzewcze. Nawet jeśli wybierzemy już jeden rodzaj paliwa, to powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakość. W przypadku zwykłego drewna, chociażby na poziom wilgotności, a w przypadku brykietu na sposób jego wytworzenia, a także użyte surowce. Może być on bowiem oczywiście z trocin, ale również ze słomy, węgla brunatnego czy też z torfu, co znacznie wpłynie na jego wydajność i ekologiczność. Poniżej postaramy się jednak rozwiać przynajmniej cześć wątpliwości i odpowiedzieć na większość pytań.
Jak wygląda brykiet do kominka?
Poza zwykłym drewnem, bardzo dobrym rozwiązaniem jest używanie do palenia w kominku brykietu drzewnego. Jest to nic innego, jak sprasowane odpady drewniane, w formie trocin, zrębek i wiór. Mogą być one różnego pochodzenia. Najlepiej, jeśli są z tartaków i stolarni, ale spotkamy także takie z fabryki mebli, okien oraz drzwi. Pozyskane drewniane odpadki finalnie są rozdrabniane, prasowane pod dużym ciśnieniem i pakowane w worki. Wówczas też powinniśmy zwracać szczególną uwagę, by brykiet nie był zanieczyszczony i nie miał w sobie dodatkowych, często chemicznych substancji w formie klejów i farb. To bowiem bardzo źle wpłynie na komfort i jakość spalania, a także na żywotność kominka.
Porównanie drewna i brykietu drzewnego
Jeśli chcemy używać do palenia w kominku drewna z drzew liściastych, to powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jego jakość. Przy zakupie niestety bardzo trudno jest to ocenić i nigdy nie wiemy, czy stosunek wartości do ceny jest miarodajny. Najbardziej opłacalny jest zakup dużej ilości drewna w formie większych polan. Takie rozwiązanie niesie za sobą jednak niestety też sporo niedogodności. Przede wszystkim duże szczapy przed spaleniem należy porąbać na mniejsze kawałki, a następnie samo drewno musimy przechowywać w odpowiednich warunkach.
W przeciwieństwie do drewna, brykiet drzewny nie wymaga od nas sezonowania i jest od momentu zakupu, gotowy do użytku. Warto także wspomnieć, że brykiet jest paliwem znacznie czystszym i wygodniejszym. Nie dymi, nie powoduje osadzania się zanieczyszczeń w przewodzie kominowym i bardzo łatwo się rozpala. Cechuje go ponadto bardzo wysoka wydajność energetyczna i łatwiejsze przechowywanie. To jednak nie wszystko, w przeciwieństwie do drewna, jest znacznie lżejszy (jeśli porównamy ilość dostarczonego ciepła), a co za tym idzie, zajmuje znacznie mniej miejsca.
Jaki więc brykiet do kominka wybrać?
Zazwyczaj w domowych kominkach stosuje się brykiet w kształcie kostki lub walca. Nie wymagają one bowiem żadnej dodatkowej obróbki. Sam brykiet kupujemy najczęściej na tony, ale zanim dokonamy zakupu, najpierw powinniśmy dokładnie sprawdzić dostawcę. W tym celu polecamy skorzystać wyłącznie z zaufanych platform sprzedażowych (np. pellet4future), gdzie znajdziemy wszystkie parametry danego brykietu i będziemy mieli pewność, że zostanie nam dostarczony towar, który faktycznie zamówiliśmy.
Dobrze, jeśli brykiet drzewny dostanie ponadto dostarczony w zabezpieczającej folii, dzięki czemu będzie mniej narażony na wilgoć. Przyjmuje się, że 1 tona brykietu drzewnego odpowiada aż 4-5 metrom przestrzennym drewna (wiele jednak zależy w tym przypadku od jakości drewna i brykietu). Niemniej jednak pamiętajmy, że do palenia w kominku nadaje się praktycznie tylko brykiet wykonany wyłącznie z czystego drewna. Najlepiej, jeśli nie będzie on zawierał także dodatkowych substancji, takich jak kleje i lakiery. Takie dodatki co prawda mogą ułatwić rozpalanie ze względu na swoją łatwopalność, ale z drugiej powodują emisję zanieczyszczeń, których nie powinien produkować kominek w domu jednorodzinnym. Powodują one bowiem nie tylko zanieczyszczenie powietrza, ale także przewodu kominowego, co negatywnie wpływa na żywotność paleniska.