pellet, jak przechowywać pellet, przechowywanie pelletu, ochrona pelletu

Pellet drzewny to z roku na rok coraz bardziej popularne paliwo grzewcze. W związku z tym również coraz więcej osób zastanawia się, jaki pellet najlepiej wybrać, jakimi właściwościami powinien się on odznaczać, a także jak należy go przechowywać. W końcu duża część społeczeństwa zaczęła zwracać uwagę na potrzebę ochrony środowiska i na sposób wykorzystywania różnych surowców opałowych. Dlatego też pellet ma obecnie takie powodzenie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. 

Czym w ogóle jest pellet drzewny?

Pellet to nic innego jak rodzaj biopaliwa, które powstaje w wyniku rozdrobnienia, sprasowania i następnie ukształtowania w jedną masę odpadków roślinnych, najczęściej drzewnych. Zazwyczaj surowcem jest bowiem drzewo iglaste lub liściaste. Nieco rzadziej siano, słoma, otręby, łuski słonecznika czy łupiny orzecha. By właściwie przechowywać pellet drzewny, warto najpierw znać jego właściwości. Przede wszystkim jest to biopaliwo bardzo wrażliwe na kruszenie i pękanie. Wyróżnia się niską wilgotnością (znacznie niższą aniżeli zwykłe drewno), niewielką ilością popiołu w trakcie spalania i dobrą kalorycznością. Oczywiście wszystkie te właściwości podaliśmy w przypadku, gdy mamy do czynienia z dobrej jakości pelletem, czyli takim, który posiada certyfikat ENplus A1 lub DIN Plus. Tylko takie pellety są sprzedawane na platformie Pellet4Future, dlatego też warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, gdzie mamy pewność, że nie zostaniemy w żaden sposób oszukani.

Jak przechowywać pellet wewnątrz?

Zazwyczaj czy to producenci, czy następnie konsumenci worki z pelletem przechowują w przeznaczonych do tego miejscach, czyli w kotłowni czy też niewielkich magazynach. By zachować pellet w dobrej jakości, należy go przede wszystkim odizolować od wilgoci. Dlatego też domowe schowki czy kotłownia, będą dobrym rozwiązaniem.

Pomieszczenie, które jest przeznaczone do przechowywania pelletu w workach, powinno być zabezpieczone przed potencjalnym zalaniem, które mogłoby doprowadzić do powstania wilgoci. Ta bardzo negatywnie pływa na paliwo. Jeśli posiadamy bardzo dużo worków, to doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się także palety, na których zresztą dostarczany jest pellet z magazynu. Możemy na nich poukładać worki, dzięki czemu stworzymy dodatkową warstwę izolacyjną przed podłogą. Na samej palecie podłóżmy jeszcze karton, co ułatwi odseparowanie biomasy od powierzchni, która może przyczyniać się do powstawania pleśni. Jeśli więc jesteśmy w stanie zapewnić naszemu pelletowi odpowiednie warunki, to nie musimy się praktycznie w żaden sposób obawiać o termin ważności.

Jak przechowywać pellet drzewny na zewnątrz?

Jeśli duże ilości pelletu wykluczają przechowywanie go wewnątrz domu, to możemy znaleźć również rozwiązanie na zewnątrz budynku. Oczywiście, najbezpieczniejsze opcje opisaliśmy powyżej, ale jeśli nie mamy takich możliwości, to dość bezpiecznym rozwiązaniem może okazać się altana czy też przestrzeń pod schodami. Takie miejsce przynajmniej w jakimś stopniu osłoni palety z pelletem. Ponadto od razu po otrzymaniu towaru, dokładnie sprawdźmy każdy worek, czy nie ma w nim nawet minimalnej dziury. Jeśli znajdziemy jakieś niebezpieczne miejsce, to koniecznie zaklejmy worek taśmą wodoodporną. Całą paletę z workami także warto dodatkowo owinąć folią, która odizoluje zawartość od wody.

Jakie zagrożenia jeszcze na nas czekają?

Woda to niestety nie są jedyne zagrożenia, jakie czekają na pellet, jeśli zdecydujemy się go przechowywać na zewnątrz. Jeśli więc musimy pozostawić załadunek na otwartej przestrzeni, to rekomendujemy zabezpieczenie go plandeką. Szczelnie pokrytą całość oklejmy jeszcze dodatkowo taśmą wodoodporną, co pozwoli nam ochronić pellet nie tylko przed deszczem, ale także przed wiatrem czy niewielkimi zwierzętami, takimi jak psy, koty, myszy czy szczury, które wręcz uwielbiają przegryzać foliowe opakowania.