pellet iglasty, pellet liściasty, iglasty czy liściasty pellet

Na rynku ekologicznych paliw grzewczych już od kilku lat króluje pellet i brykiet drzewny, który nie bez powodów cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Pellet drzewny jest bowiem bardzo wygodnym i komfortowym w użyciu paliwem, które jest przy tym ekonomiczne i co istotne – ekologiczne! Wybierając dobrej jakości pellet, mamy pewność, że nie emitujemy do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, a co za tym idzie, dbamy o ziemię oraz nasze zdrowie. Niemniej jednak nie każdy pellet drzewny jest tak dobry. Wybierając to biopaliwo powinniśmy kierować się więc nie tylko ceną, ale także jakością. W tym momencie zadajemy sobie pewnie pytanie, co w takim razie w głównej mierze wpływa na jakość pelletu drzewnego? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania z tym związane.

Co oznacza dobry pellet?

Warto wiedzieć, że nie dla każdego z nas ten sam rodzaj pelletu drzewnego będzie najlepszy. Jeden pellet będzie bowiem optymalny dla domu jednorodzinnego, a inny dla przedsiębiorstw czy dużych gospodarstw rolnych. Bardzo duży wpływ ma więc rodzaj i wielkość kotła oraz fakt, jak dużą powierzchnię zamierzamy ogrzać. 

Pellet jest paliwem grzewczym, produkowanym z użytecznych, palnych materiałów pochodzenia naturalnego. Najpierw te materiały są oczyszczane z zanieczyszczeń, następnie rozdrabniane, suszone i poddawane prasowaniu. Tak przygotowany surowiec tworzy specjalny granulat, który po spakowaniu w worki trafia do dystrybutorów i konsumentów. Na podstawie procesu wytwarzania pelletu, możemy go podzielić na trzy główne rodzaje.

Pierwszym z nich jest pellet drzewny, który powstaje z trocin i zrębek pochodzących z obróbki drewna. Produkowany on jest zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Drugim rodzajem jest agropellet, który wytwarzany jest z odpadów powstałych w wyniku prac rolniczych. Może to być więc biomasa, siano czy słoma. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o pellecie słonecznikowym, który jak sama nazwa wskazuje, powstaje z odpadów ziaren słonecznika, czyli z tzw. łusek.

Pellet liściasty czy iglasty?

Zazwyczaj nieco lepsze parametry opałowe posiada pellet iglasty, choć przed obróbką to teoretycznie drzewo liściaste ma lepsze parametry opałowe i jest wydajniejsze. Jednakże podczas procesu wysuszania i prasowania, a następnie granulacji zmienia się gęstość produktu końcowego, co decyduje w dużej mierze o wartości opałowej. Ponadto pellet iglasty ma jaśniejszy kolor, więc trudniej będzie go pomylić ze znacznie gorszej jakości agropelletem czy pelletem z zanieczyszczeniami. Dzięki zawartym związkom żywiczym, pellet iglasty fantastycznie się rozpala i ma doskonałe parametry energetyczne. Niezależnie jednak, czy wybierzemy pellet iglasty, czy też liściasty, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na skład (by nie posiadał żadnych sztucznych składników i zanieczyszczeń).

Na co więc zwracać uwagę przy zakupie pelletu?

Jak już wiemy, na rynku możemy znaleźć przeróżne rodzaje pelletów. Mamy do czynienia z pelletem drzewnym, agropelletem, pelletem słonecznikowym czy innymi mieszankami. Niestety, rynek roi się wręcz też od podróbek pelletu, którego cena jest oczywiście atrakcyjna, ale jakość nie będzie współmierna, co negatywnie wpłynie nie tylko na gorszą wydajność, ale przede wszystkim na kondycję kotła. Na co więc powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy zakupie pelletu?

Najgorszy pellet, jaki możemy trafić, to ten, który został wyprodukowany z odpadów po meblach lub po oknach drewnianych. Często nieuczciwi sprzedawcy dodają do pelletów odpady w postaci HDF, MDF czy sklejki. Zawartość lakierów powoduje przyspieszoną korozję elementów kotła i kominka, bardzo szybko powstają ubytki, dziury i odkształcenia, co skutkuje szybką wymianą kotła!

Jeśli chcemy być pewni, że pellet jest wydajny i bezpieczny dla naszego kotła, to przede wszystkim powinniśmy wybierać produkty wyłącznie z certyfikatem ENplus A1 lub DIN Plus. Takie oznaczenia znajdziemy zarówno na palecie, jak i na workach z pelletem. Ponadto zwracajmy uwagę na takie parametry jak:

  • Rozmiar – najlepiej, jeśli granulat ma regularna wielkość,
  • Zapach – podczas spalania powinniśmy wyczuwać wyłącznie zapach drewna,
  • Porowatość – dobry pellet nie powinien być porowaty, a jego struktura powinna być zbita,
  • Ciężar – dobrej jakości biopaliwo nie powinni pływać na wodzie, a tonąć w niej i ulegać powolnemu rozkładowi.