Wybierając brykiet drzewny dbamy o środowisko!
Aktualnie coraz większą wagę przykładamy to tego, by dbać o własne zdrowie i środowisko naturalne. W tym celu regularnie zaczęliśmy wymieniać tzw. „kopciuchy” na węgiel i zastępujemy je nowocześniejszymi, wygodniejszymi i co ważne – bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Jednym z nich może być brykiet drzewny, który stanowi idealne rozwiązanie do palenia zarówno w kominkach, jak i kotłach CO. Brykiet brykietowi jednak nie jest równy, a jakość jego wykonania może być różna. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na dany brykiet, powinniśmy sprawdzić jego parametry. W związku z tym poniżej podpowiemy Wam, dlaczego brykiet drzewny jest tak dobrym rozwiązaniem oraz na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas jego wyboru.
Z czego powstaje brykiet?
Brykiet drzewny to biopaliwo, które powstaje z mieszanki palnych składników, w formie wiór i zrzynek drewna, które następnie są odpowiednio sprasowane pod dużym ciśnieniem. W wielu przypadkach (jeśli nie mówimy stricte o brykiecie drzewnym), w skład brykietu mogą wchodzić wyselekcjonowane trociny, torf, węgiel drzewny, miał czy słoma. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od rodzaju brykietu, do jego produkcji powinno wykorzystywać się wyłącznie surowce wolne od zanieczyszczeń, dzięki czemu stosowanie go jako materiału opałowego będzie w pełni bezpieczne, komfortowe i ekologiczne dla środowiska.
Jakie są ekologiczne właściwości brykietu drzewnego?
Brykiet drzewny w dużej mierze jest tak bardzo ceniony dzięki swoim wyjątkowym właściwościom ekologicznym. O jakich więc specyfikacjach mówimy? Przede wszystkim o jego wysokiej kaloryczności na poziomie od 15 do często nawet 19 GJ/t! Pozwala to uzyskiwać optymalną temperaturę spalania, która utrzymuje się przez relatywnie długi czas. Druga ogromna zaleta brykietu drzewnego, to niska zawartość popiołu, która nie przekracza 1%. Oznacza to, że produkt początkowy się nie marnuje i praktycznie w całości dostarcza nam ciepło do pomieszczeń. Poza tym brykiet drzewny spala się bardzo powoli, jego wilgotność waha się na poziomie od 5 do 15% i oczywiście im ta wartość jest niższa, tym lepiej. Podsumowując, możemy więc przyjąć, że jedna tona brykietu drzewnego zastępuje 2-2,5 mp sezonowanego drewna. Jak więc widzimy, brykiet drzewny to paliwo bardzo ekologiczne (w procesie spalania nie są wydzielane żadne szkodliwe substancje), ale i ekonomiczne.
Na co zwracać uwagę przy wyborze brykietu drzewnego?
Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa pięć wskazówek, dzięki którym wybierzecie zawsze brykiet drzewny najwyższej jakości, który będzie paliwem ekologicznym, czystym i wydajnym.
- Zapach – w pierwszej kolejności powinniśmy powąchać wybrany przez nas brykiet. Jego zapach powinien być w pełni naturalny, leśny, nie powinniśmy wyczuwać żadnych sztucznych, chemicznych domieszek.
- Czystość surowca – w brykiecie nie powinny się znajdować żadne ciemne kawałki. W przeciwnym wypadku, musimy być świadomi, że będzie on generował większą ilość popiołu, a co za tym idzie, będzie mniej wydajny.
- Frakcja – surowiec powinien być jak najbardziej zbity i rozdrobniony. Duża ziarnistość i widoczne kawałki zrębek mogą powodować rozsypywanie się brykietu w trakcie spalania.
- Pył w worku – jeśli w worku na dnie zobaczymy pył, to jest to dobry znak. Oznacza to bowiem, że producent najprawdopodobniej zapakował bardzo suche trociny.
- Wilgotność – w pierwszej kolejności sprawdźmy poziom wilgotności na etykiecie, ale ponadto warto zobaczyć, że worki nie są zaparowane lub czy worek nie jest cięższy aniżeli jego wartość na opakowaniu. Jeśli tak będzie, może to oznaczać, że brykiet drzewny jest napęczniały oraz wilgotny, co odbije się na gorszym paleniu i większej eksploatacji kotła.