Brykiet drzewny - jakie może mieć zastosowania?
W czasie gdy coraz bardziej kurczą się zasoby paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa czy też gaz, coraz częściej i więcej mówi się wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Są one tańsze, wygodniejsze w użytkowaniu, a przy tym czystsze i bardziej ekologiczne. Nie emitują one bowiem do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, co przekłada się na czyste powietrze, a co za tym idzie – również na nasze zdrowie. Jednym z takich paliw jest brykiet drzewny, który ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Czym więc on dokładnie jest, co wpływa na jego jakość i gdzie może mieć swoje zastosowanie?
Czym jest brykiet drzewny?
Brykiet drzewny to oczywiście biomasa, która składa się z drewna, a precyzyjnie rzecz ujmując – z odpadów drzewnych. Są to więc organiczne odpadki drzewne, choć w przypadku brykietu często może się w nim znaleźć też słoma, ziarna czy też specjalnie uprawiane w tym celu rośliny, takie jak wierzba energetyczna. Z punktu widzenia emisji szkodliwych związków chemicznych (czyli głównie dwutlenku węgla i dwutlenku siarki), biomasa jest najczystszym rodzajem paliwa! Z tego też względu, obecnie brykiet drzewny, jak i inne rodzaje biomasy są bardzo chętnie wykorzystywane, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w gospodarstwach rolnych oraz dużych budynkach przemysłowych, gdzie energia potrzebna jest w ogromnych ilościach.
Jakość brykietu drzewnego
To jakiej jakości będzie brykiet drzewny, a co za tym idzie, jak będzie wydajny, zależy przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanego drewna. Najbardziej energetyczne są te brykiety, które zostały wyprodukowane z odpadów drzew liściastych, takich jak dąb czy buk. Najprostszą metodą, by ocenić jakość brykietu, jest sprawdzenie, jak dużo popiołu powstaje w procesie jego spalania – im mniejsza jego ilość, tym lepiej. Czasami niewielką ilość składu brykietu stanowią substancje, których zadaniem jest zlepienie całości. Najlepiej, jeśli lepiszczem jest substancja, która naturalnie wydziela się z drewna - wówczas też mamy do czynienia z brykietem najwyższej klasy. W końcu to jakość brykietu ma bezpośredni i najważniejszy wpływ na komfort użytkowania, jakość powietrza oraz trwałość naszego kotła grzewczego. Stosowanie najlepszego jakościowo opału potrafi wydłużyć okres używalności kotła nawet o kilka lat!
Gdzie możemy zastosować brykiet drzewny?
Jak już wiemy, brykiet drzewny jest paliwem stały, do którego produkcji używane są odpady drzewne, czyli trociny i zrębki. Charakteryzuje to wyższa wartość opałowa od drewna, niższa wilgotność i duża gęstość. Dlatego też ma on bardzo szerokie zastosowanie. Może być oczywiście podstawowym materiałem opałowym w domu, gospodarstwie czy firmie, ale może posłużyć też jako paliwo uzupełniające w połączeniu z innym źródłem ciepła. Brykiet drzewny to także świetny rozpalacz grilla, kominka czy innego rodzaju paleniska. Jego jednolita struktura pozwala na utrzymywanie przez długi czas stałej temperatury i uzyskiwanie równomiernej powierzchni żaru.
Jak palić brykietem drzewnym?
Brykiet drzewny to często alternatywa dla drewna. Najczęściej wykorzystujemy go do palenia w kominkach, ale także w piecach kaflowych czy kotłach grzewczych. Oczywiście brykiet drzewny może stanowić nasze paliwo podstawowe, jednakże sprawdzi się również jako startowy materiał opałowy, w sytuacji, gdy naszym głównym opałem jest drewno, czy jeszcze węgiel. Brykiet dobrej jakości wytwarza dużo ciepła przez dłuższy czas, nie brudzi rąk ani kominków, nie kruszy się, nie zamienia w trociny, prawie wcale nie wydziela dymu. Brak zawartości dodatków w postaci kleju czy lepiszczy powoduje, że bezpiecznie można rozpalać nim grilla. Dlatego też jest to aktualnie tak bardzo popularne paliwo opałowe i nic nie wskazuje na to, by się ten trend w najbliższym czasie miał odwrócić.