pellet, popół z pelletu, pellet drzewny, nawóz z popiołu, nawóz z pelletu

Ogrzewanie domów jednorodzinnych, firm czy gospodarstw rolnych za pomocą biomasy, czyli głównie pelletu i brykietu drzewnego stało się bardzo popularne. Jest to w końcu bardzo tanie, ekologiczne i komfortowe rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W wyniku takiego spalania zawsze powstaje popiół – nie są to duże ilości, ponieważ oscylują w granicach zaledwie 1%, ale jednak są. Najczęściej po jakimś czasie pozbywamy się takiego popiołu, wyrzucając go. Okazuje się, że możemy go potraktować jako pełnowartościowy nawóz, który następnie wykorzystamy w przydomowym ogrodzie! Poniżej postaramy się Państwu nieco przybliżyć zalety i zasady stosowania popiołu z pelletu drzewnego.

Czym jest popiół z pelletu drzewnego?

Jak nietrudno się domyślić, popiół z pelletu drzewnego jest składnikiem ubocznym, który powstaje w wyniku spalania biomasy. Co warte uwagi, w przeciwieństwie do wielu innych tego typu produktów, popiół z pelletumoże być z powodzeniem ponownie wykorzystany! Jest to bowiem składnik bardzo chętnie używany przez ogrodników, również tych amatorów.

Zaletą popiołu pelletowego jest przede wszystkim łatwość jego pozyskiwania. Może on również stanowić doskonałą alternatywę dla nawozów mineralnych. Zawiera w sobie, chociażby potas, wapń czy fosfor. Jego wysokie pH sprawia z kolei, że nadaje się do odkwaszania gleby, działając podobnie do wapna nawozowego. Dlatego też niewykorzystany popiół z kotła możemy dodać do kompostu. Dzięki temu wzbogacimy go o wiele mikroelementów.

Pamiętajmy jednak – by popiół z pelletu drzewnego stał się pełnowartościowym nawozem, powinien on najpierw przejść przez proces spalania wyłącznie czystego biopaliwa, bez żadnych chemicznych substancji i dodatków. Zwracajmy więc uwagę, by w pellecie nie znajdowały się resztki np. z płyt HDF MDF czy płyt wiórowych.

Jaki skład ma popiół z pelletu drzewnego? 

Jeśli już wiemy, że popiół z pelletu drzewnego stanowi doskonałą formę naturalnego nawozu, to teraz zapewne jesteście bardzo ciekawi, jaki skład posiada taki popiół. Otóż najważniejsza informacja jest taka, że popiół z pelletu odznacza się odczynem zasadowym. Najwyższe pH posiada pellet z drzew liściastych i jego odczyn wynosi około 12-13. Nieco mniejsze pH posiada z kolei drewno z drzew iglastych i wynosi 10 pH.

Popiół z pelletu drzewnego to wręcz skarbnica wapnia, który to decyduje o zasadowym charakterze nawozu. Wapń z kolei wpływa na prawidłowy rozrost bryły korzeniowej, dzięki czemu roślina może skutecznie pobierać z gleby składniki pokarmowe.

Innym ważnym składnikiem popiołu jest fosfor, czyli jeden z najważniejszych makroelementów. Doskonale wpływa on na rozwój korzeni, kwitnięcie, a następnie owocowanie. W popiele z pelletu nie brakuje ponadto magnezu, który jest pomocny w procesie fotosyntezy, potasu, mającego pozytywny wpływ na krzewienie roślin czy też sodu, za sprawą którego roślina odpowiednio gospodaruje zasobami pozyskanej wody, co może ją dobrze przygotować na czas suszy.

Co warto nawozić popiołem z pelletu?

Mimo że popiół z pelletu drzewnego jest fantastycznym naturalnym nawozem, to należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny powinniśmy nawozić przy jego użyciu. Popiołu nie lubią bowiem praktycznie wszystkie rośliny kwasolubne, czyli m.in. borówka, wrzos, magnolia, świerk, cyprys czy jodła. Wszystko to ze względu na bardzo zasadowy charakter popiołu. Jakie rośliny więc warto podsypywać popiołem z pelletu?

Jest to idealny wręcz nawóz dla drzewek owocowych oraz warzyw. Wymienione powyżej cenne składniki odżywcze chronią owoce przed chorobami takimi jak sucha zgnilizna czy gorzka plamistość podskórna. Jak wykazało już wiele badań, podsypywanie owoców i warzyw popiołem z pelletu potrafi zwiększyć plony nawet o kilkadziesiąt procent! Warzywa i drzewka owocowe to jednak niejedyne rośliny, które lubią popiół z pelletu. Zaprzyjaźnią się z nim również trawniki, iglaki (sosna czarna czy świerk syberyjski), jak i takie krzewy, jak czarny bez, bukszpan, lawenda lub powojnik alpejski.