Czy ChatGPT zmieni rynek pelletu drzewnego?
W ostatnich miesiącach i tygodniach nieustannie aktualizowane są informacje, na temat rozwoju sztucznej inteligencji, a w szczególności ChataGPT. Można go określić jako zaawansowanego "rozmówcę" opartego na sztucznej inteligencji, który potrafi prowadzić konwersacje i generować odpowiedzi na pytania w sposób naturalny i spójny, zbliżony do ludzkiego. Wykorzystuje ogromną ilość informacji zebranych z różnych źródeł tekstowych, takich jak książki czy strony internetowe, aby nauczyć się jak komunikować się z ludźmi. Zdolności naturalnej komunikacji ChataGPT, są przez wielu przyrównywane do kolejnej kluczowej rewolucji jakie miały miejsce:
- Rewolucja przemysłowa, która rozpoczęła się w XVIII wieku, przyniosła gwałtowny rozwój technologiczny i przemysłowy, zmieniając sposób produkcji towarów oraz organizacji pracy. Wprowadzenie maszyn parowych, elektryczności i kolejnictwa miało ogromny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.
- Rewolucja telekomunikacyjna: Ta rewolucja, która rozpoczęła się w XIX wieku, przyniosła wynalazki takie jak telegraf, telefon i radio, które przekształciły sposób, w jaki ludzie komunikowali się na odległość. Umożliwiło to szybkie przesyłanie informacji między odległymi miejscami, przyczyniając się do globalizacji
- Rewolucja Internetowa: Rozpoczęta w XX wieku, rewolucja internetowa wprowadziła technologie komputerowe i sieciowe, które połączyły świat w globalną sieć informacyjną. Internet umożliwił natychmiastowy dostęp do informacji, komunikację na niespotykaną dotąd skalę i wpłynął na niemal każdy aspekt codziennego życia
Każda z tych rewolucji przyniosła ze sobą nowe wyzwania i możliwości, wpływając na rozwój społeczeństw, gospodarek i technologii. Na samym początku, budziły one na wiele obaw i wątpliwości. Jak wszystko co jest nieznanie i niesie za sobą zmiany. Dzisiaj jednak ciężko wyobrazić sobie życie, bez zdobyczy jakie przyniosły te rewolucje. Często ich efekty działają w tle, w taki sposób, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Czy ChatGPT będzie kolejną rewolucją?
A jeżeli tak to jak wpłynie na nasze życie? W szczególności interesuje nas czy będzie miał wpływ na rynek pelletu drzewnego. Na pewno dziś, wielu producentów korzysta z zaawansowanego oprogramowania, być może opartego już na sztucznej inteligencji, a wykorzystywanego do zarządzania liniami produkcyjnymi oraz całymi przedsiębiorstwami. Wiele firm transportowych również korzysta z zaawansowanych modeli, obliczających optymalne trasy dostaw oraz do zarządzania surowcami i zapasami. Te systemy działają jednak od lat. Dzisiejsza rewolucja, jaką jest ChatGPT niesie za sobą, zupełnie inne zmiany. Przede wszystkim w sferze obsługi klienta.
Obsługa klienta na platformie pellet4future z wykorzystaniem technologii ChatGPT
Może polegać na zastosowaniu chatbotów lub asystentów wirtualnych, które automatyzują interakcje z klientami. Oto przykład, jak może to wyglądać:
- Kiedy klient odwiedza platformę marketplace pellet4future, chatbot może zaoferować pomoc przy wyborze odpowiedniego pelletu. Porównać parametry wielu produktów, przedstawić opinie klientów na ich temat.
- Chatbot może odpowiadać na pytania takie jak dostępność peletu, specyfikacje, ceny, czas dostawy czy warunki zwrotu lub zasady reklamacji.
- Po podaniu kodu pocztowego, może zaproponować najlepszą cenę wraz kosztami dostawy, lub porównać różne parametry wskazane przez klienta. Np. klient zada pytanie: " Jaką najlepszą ofertę dostanę na 2 palety peletu z dostawą do 41-902 Bytom, dla peletów których popiół jest poniżej 0,7%, i mają powyżej 20 pozytywnych opinii".
- Chatbot może pomagać klientom w procesie zakupowym, na przykład informując o dostępnych metodach płatności, pomagając wypełnić dane adresowe czy udzielając informacji na temat promocji i rabatów.
- Chatbot może dostarczać informacje na temat statusu zamówienia, informować o ewentualnych opóźnieniach czy zmianach w dostawie oraz pomagać w śledzeniu przesyłek.
- Chatbot może pomagać klientom w rozwiązywaniu problemów technicznych, na przykład związanych z kontem użytkownika, nawigacją po stronie czy obsługą aplikacji mobilnej.
- Chatbot może udzielać informacji na temat procedury zgłaszania problemów z zamówieniem czy zwrotów, kierując klienta przez odpowiednie kroki.
- W przypadku bardziej skomplikowanych zapytań czy problemów, Chatbot może przekierować klienta do obsługi klienta na żywo, łącząc go z odpowiednim przedstawicielem firmy.
Wszystkich tych odpowiedzi może udzielać niezależnie od dnia i godziny: 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, w kilkudziesięciu językach, w czasie rzeczywistym, rozmawiając np. 100 osobami jednocześnie, co w kilkuosobowym biurze obsługi klienta pracującym od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.00 do 16.00 jest wręcz niemożliwe. Może również komunikować się we wszystkich możliwych kanałach, tj.: – Facebook, Messenger, WhatsApp, SMS, email oraz połączenia głosowe przez telefon.
Pierwsza myśl jaka nam przychodzi do głowy, co z pracownikami obsługującymi klientów. Czy z czasem będą jeszcze potrzebni? Tak, będą nieodłączną częścią całego tego systemu. Sztuczna inteligencja nie do końca zastąpi człowieka, wiele z tych rozmów, będzie musiał przejąć człowiek, wiele z nich będzie przez ludzi moderowanych. Sztuczna inteligencja wymaga też by ją odpowiednio trenować i tutaj również potrzebne są osoby z biura obsługi klienta.
Dzisiaj nie wiemy jeszcze, gdzie nas to wszystko zaprowadzi. Jedno jest jednak pewne, trzeba być świadomym nadchodzących zmian i nadchodzącej rewolucji, aby nie zostać wycofanym technologicznie. Świat przeszedł wiele rewolucji, a kolejne przed nami. Skraca się też tempo pomiędzy nimi. Każda kolejna przychodzi szybciej. Takie firmy jak Nokia, Kodak i wiele innych przespało rewolucje i praktycznie nie istnieją już na rynku. Dlatego w Pellet4Future przyglądamy się zmianom jakie zachodzą na rynku i z optymizmem patrzymy, na stworzenie jeszcze lepszych standardów obsługi naszych klientów.
Czy tak będzie wyglądała przyszłość obsługi klienta na Pellet4Future? Sami jesteśmy ciekawi.