Platforma Pellet4Future, ChatGPT, pellet drzewny

W ostatnich miesiącach i tygodniach nieustannie aktualizowane są informacje, na temat rozwoju sztucznej inteligencji, a w szczególności ChataGPT. Można go określić jako zaawansowanego "rozmówcę" opartego na sztucznej inteligencji, który potrafi prowadzić konwersacje i generować odpowiedzi na pytania w sposób naturalny i spójny, zbliżony do ludzkiego. Wykorzystuje ogromną ilość informacji zebranych z różnych źródeł tekstowych, takich jak książki czy strony internetowe, aby nauczyć się jak komunikować się z ludźmi. Zdolności naturalnej komunikacji ChataGPT, są przez wielu przyrównywane do kolejnej kluczowej rewolucji jakie miały miejsce:

 • Rewolucja przemysłowa, która rozpoczęła się w XVIII wieku, przyniosła gwałtowny rozwój technologiczny i przemysłowy, zmieniając sposób produkcji towarów oraz organizacji pracy. Wprowadzenie maszyn parowych, elektryczności i kolejnictwa miało ogromny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.
 • Rewolucja telekomunikacyjna: Ta rewolucja, która rozpoczęła się w XIX wieku, przyniosła wynalazki takie jak telegraf, telefon i radio, które przekształciły sposób, w jaki ludzie komunikowali się na odległość. Umożliwiło to szybkie przesyłanie informacji między odległymi miejscami, przyczyniając się do globalizacji
 • Rewolucja Internetowa: Rozpoczęta w XX wieku, rewolucja internetowa wprowadziła technologie komputerowe i sieciowe, które połączyły świat w globalną sieć informacyjną. Internet umożliwił natychmiastowy dostęp do informacji, komunikację na niespotykaną dotąd skalę i wpłynął na niemal każdy aspekt codziennego życia

Każda z tych rewolucji przyniosła ze sobą nowe wyzwania i możliwości, wpływając na rozwój społeczeństw, gospodarek i technologii. Na samym początku, budziły one na wiele obaw i wątpliwości. Jak wszystko co jest nieznanie i niesie za sobą zmiany. Dzisiaj jednak ciężko wyobrazić sobie życie, bez zdobyczy jakie przyniosły te rewolucje. Często ich efekty działają w tle, w taki sposób, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Czy ChatGPT będzie kolejną rewolucją?

A jeżeli tak to jak wpłynie na nasze życie? W szczególności interesuje nas czy będzie miał wpływ na rynek pelletu drzewnego. Na pewno dziś, wielu producentów korzysta z zaawansowanego oprogramowania, być może opartego już na sztucznej inteligencji, a wykorzystywanego do zarządzania liniami produkcyjnymi oraz całymi przedsiębiorstwami. Wiele firm transportowych również korzysta z zaawansowanych modeli, obliczających optymalne trasy dostaw oraz do zarządzania surowcami i zapasami. Te systemy działają jednak od lat. Dzisiejsza rewolucja, jaką jest ChatGPT niesie za sobą, zupełnie inne zmiany. Przede wszystkim w sferze obsługi klienta.

Obsługa klienta na platformie pellet4future z wykorzystaniem technologii ChatGPT

Może polegać na zastosowaniu chatbotów lub asystentów wirtualnych, które automatyzują interakcje z klientami. Oto przykład, jak może to wyglądać:

 1. Kiedy klient odwiedza platformę marketplace pellet4future, chatbot może zaoferować pomoc przy wyborze odpowiedniego pelletu. Porównać parametry wielu produktów, przedstawić opinie klientów na ich temat.
 2. Chatbot może odpowiadać na pytania takie jak dostępność peletu, specyfikacje, ceny, czas dostawy czy warunki zwrotu lub zasady reklamacji.
 3. Po podaniu kodu pocztowego, może zaproponować najlepszą cenę wraz kosztami dostawy, lub porównać różne parametry wskazane przez klienta. Np. klient zada pytanie: " Jaką najlepszą ofertę dostanę na 2 palety peletu z dostawą do 41-902 Bytom, dla peletów których popiół jest poniżej 0,7%, i mają powyżej 20 pozytywnych opinii".
 4. Chatbot może pomagać klientom w procesie zakupowym, na przykład informując o dostępnych metodach płatności, pomagając wypełnić dane adresowe czy udzielając informacji na temat promocji i rabatów.
 5. Chatbot może dostarczać informacje na temat statusu zamówienia, informować o ewentualnych opóźnieniach czy zmianach w dostawie oraz pomagać w śledzeniu przesyłek.
 6. Chatbot może pomagać klientom w rozwiązywaniu problemów technicznych, na przykład związanych z kontem użytkownika, nawigacją po stronie czy obsługą aplikacji mobilnej.
 7. Chatbot może udzielać informacji na temat procedury zgłaszania problemów z zamówieniem czy zwrotów, kierując klienta przez odpowiednie kroki.
 8. W przypadku bardziej skomplikowanych zapytań czy problemów, Chatbot może przekierować klienta do obsługi klienta na żywo, łącząc go z odpowiednim przedstawicielem firmy.

Wszystkich tych odpowiedzi może udzielać niezależnie od dnia i godziny: 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, w kilkudziesięciu językach, w czasie rzeczywistym, rozmawiając np. 100 osobami jednocześnie, co w kilkuosobowym biurze obsługi klienta pracującym od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.00 do 16.00 jest wręcz niemożliwe. Może również komunikować się we wszystkich możliwych kanałach, tj.: – Facebook, Messenger, WhatsApp, SMS, email oraz połączenia głosowe przez telefon.

Pierwsza myśl jaka nam przychodzi do głowy, co z pracownikami obsługującymi klientów. Czy z czasem będą jeszcze potrzebni? Tak, będą nieodłączną częścią całego tego systemu. Sztuczna inteligencja nie do końca zastąpi człowieka, wiele z tych rozmów, będzie musiał przejąć człowiek, wiele z nich będzie przez ludzi moderowanych. Sztuczna inteligencja wymaga też by ją odpowiednio trenować i tutaj również potrzebne są osoby z biura obsługi klienta.

Dzisiaj nie wiemy jeszcze, gdzie nas to wszystko zaprowadzi. Jedno jest jednak pewne, trzeba być świadomym nadchodzących zmian i nadchodzącej rewolucji, aby nie zostać wycofanym technologicznie. Świat przeszedł wiele rewolucji, a kolejne przed nami. Skraca się też tempo pomiędzy nimi. Każda kolejna przychodzi szybciej. Takie firmy jak Nokia, Kodak i wiele innych przespało rewolucje i praktycznie nie istnieją już na rynku. Dlatego w Pellet4Future przyglądamy się zmianom jakie zachodzą na rynku i z optymizmem patrzymy, na stworzenie jeszcze lepszych standardów obsługi naszych klientów.

Czy tak będzie wyglądała przyszłość obsługi klienta na Pellet4Future? Sami jesteśmy ciekawi.