Cena peletu w kwietniu, ceny pelletu, pellet drzewny

Jak będą kształtowały się ceny peletu w kwietniu 2023?

Właśnie mija pół roku, odkąd ceny peletu zaczęły spadać, po historycznym szczycie jaki osiągnęły na przełomie sierpnia i września 2022 roku. Po szaleńczych wzrostach jakie miały miejsce w 2022 roku, często trudnych do uzasadnienia i wytłumaczenia, rynek przez ostatnie pół roku wracał do równowagi. Z rynku producenta, gdzie popyt zdecydowanie przewyższał podaż, przeszedł do równowagi pomiędzy popytem, a podażą.

Ceny peletu w marcu, lekko spadały, jednak obserwujemy dużą stabilizację, w porównaniu do ostatniego półrocza. To co zauważyliśmy to, fakt, że niewielka grupa producentów nie zmieniała już cen od ponad miesiąca, inni dokonywali niewielkich korekt. Sugeruje to dobrą sprzedaż, u niektórych oraz odpowiednie zarządzanie zapasami. Grupa producentów mających wyższe stany magazynowe, dokonywała korekt cen, aby obniżyć zapasy peletu. Obniżki te zaowocowały natychmiastowym zwiększeniem sprzedaży i wyczyszczeniem magazynów. W ostatnich dniach marca niespodziewanie zauważyliśmy, iż kilku producentów ograniczyło dostępność pelletu, oraz zwiększyło ceny na kwiecień. Są też tacy, którzy przestali przyjmować już zamówienia hurtowe na kwiecień od nowych klientów. Jest grupa, która ma zapasy i poprzez niższą cenę stara się je sprzedać. Sugeruje to, że rynek stabilizuje się, a ceny powoli będą się równoważyć.

A jak wygląda rynek peletu od strony popytu?

Klienci są zmęczeni tym co działo na rynku pelletu w ostatnim roku. Jest wiele rozgoryczenia i złości. Wielu chciało zrezygnować z pelletu i zastąpić go innym źródłami ciepła jak pompy ciepła lub wspomagać się fotowoltaiką. Wyhamowało również budownictwo, co przekłada się na mniejszą ilość instalacji kotłów na pellet. Mimo tego, kotły na pellet w dalszym ciągu będą pierwszym wyborem dla wielu klientów przy wyborze ogrzewania. Uważamy, że popyt na pellet będzie rósł w najbliższych latach. Dłuższe trendy, czyli 10, 20 czy 30 letnie, w dużej mierze będą zależały od polityki przyszłych rządów, więc dzisiaj trudno je oszacować.

Jak wygląda popyt na pellet na dziś?

Obecnie klienci detaliczni kupują minimalne ilości peletu, często po jednej palecie, w oczekiwaniu niższych cen na wiosnę. Ostatnie miesiące pokazywały, że ceny ulegały obniżkom, nawet co 2 tygodnie. Dlatego wielu klientów oczekuje kolejnych obniżek i wstrzymuje się z zakupami na kolejny sezon. Może to spowodować jednak niekontrolowany wzrost popytu na pellet, gdy wszyscy zdecydują się kupić w jednym czasie. Sytuację taką obserwowaliśmy w ubiegłym roku i była ona jednym z głównych powodów tak silnych i długich wzrostów cen. 

Na rynku jest jeszcze grupa producentów mających wyprodukowany towar z surowca kupowanego w wysokich cenach, oraz grupa dystrybutorów, która zakupiła pellet gdy jego wyceny były znacznie wyższe niż dzisiaj. Posiadają oni zapasy, których nie są w stanie sprzedać, przy obecnym poziomie cen. Powoduje to, że ich ceny często oderwane są od rzeczywistości. Uważamy, że rynek osiągnie pełną stabilność dopiero, gdy te zapasy znikną, a firmy te będą mogły konkurować na rzeczywiście rynkowych cenach. Na pewno większa konkurencja wpłynie na to, że ceny będą bardziej stabilne w dłuższym okresie czasu.

Gdzie sprawdzać aktualne ceny pelletu?

Aktualne ceny pelletu drzewnego, zawsze najdziecie Państwo, na platformie marketplace: Pellet4Future. Na platformie tej pelletu wystawiają do sprzedaży zarówno producenci jak dystrybutorzy, zarówno hurtowo, jak i detalicznie. Dlatego ceny na Pellet4Future zawsze są jak najbardziej aktualne, ponieważ jest to w interesie zarówno producentów jak i dystrybutorów sprzedających pelet.

Jedną z najważniejszych zalet Pellet4Future jest transparentność cen. Wszystkie ceny dla klientów detalicznych podawane na platformie są cenami brutto, wraz z podatkiem VAT. Dodatkowo cena każdego pelletu podawana jest za paletę oraz za tonę, ponieważ wielu producentów stosuje różne wagi na paletach np. 975 kg, 990 kg, 1050 kg. W łatwy sposób porównamy więc cenę za tonę, jednocześnie widząc, ile zapłacimy za paletę.

Pellet4Future zbudował unikalny system, który oblicza koszty dostawy w czasie rzeczywistym. Po wpisaniu kodu pocztowego, niezależnie czy jest to wysyłka kurierem, dostawa od dystrybutora lokalnego, czy dostawa całego TIRa, otrzymamy cenę wraz z kosztami dostawy.

Klient nie musi już przeglądać dziesiątek ogłoszeń w internecie, dzwonić z zapytaniem o wycenę dostawy, dostępność i porównywać oferty, które często dla zachęty podawane są bez podatku Vat, lub w cenach hurtowych.

Dodatkowo z każdym tygodniem do platformy dołączają kolejny sprzedawcy peleltu poszerzając ofertę platformy o nowe pelety w nowych cenach. W niedługim czasie uruchomiona zostanie również wyszukiwarka dostawców lokalnych korzystających z własnych lokalnych transportów peletu.

Co szczególnie wyróżnia Pellet4Future, na tle konkurencji.

Najłatwiejszy, najszybszy i przejżysty sposób na zakup pelletu. W internecie, na wszelakich stronach ogłoszeniowych sprzedawcy wystawiają swoje pellety. Najczęsciej bez kosztów dostawy, w cenie netto bez kompleksowych informacji o jakości pelletu oraz wiarygodności firmy. Wiele trudu i czasu trzeba poświęcić żeby znaleźć ofertę dopasowaną do siebie. Kupując na Pellet4Future zajmuje nam to nawet do kilku minut. Można porównać ceny i parametry jednym kliknięciem. Co ważne, mamy pewność że każdy sprzedający oraz jego towar został zweryfikowany. Odpowiedzialoność za obsługę klienta, dostawę oraz ewentualne reklamacje platforma bierze na siebie.