Ceny ekogroszku – lipiec 2024

Wkroczyliśmy w okres letni, który tradycyjnie charakteryzuje się zwiększonym zainteresowaniem zakupem opału przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Pomimo stabilnych cen węgla na rynkach światowych, które oscylują wokół 100 dolarów za tonę niesortowanego surowca, oraz niezmiennego kursu złotówki względem dolara na poziomie około 4 zł, sytuacja na polskim rynku przedstawia się zgoła inaczej. Najwięksi producenci węgla w Polsce, tacy jak Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy (Tauron) oraz Katowicki Węgiel, znacznie podnieśli ceny względem poprzednich miesięcy.

Przykładowo, ekogroszek Karolinka, którego wersję workowaną można było jeszcze w maju nabyć za 1600 zł wraz z dostawą, obecnie kosztuje już 1900 zł. Trend podwyżek cen został także podchwycony przez mniejszych dystrybutorów. Lipiec, w porównaniu do czerwca, przyniósł średni wzrost cen ekogroszku o 50 zł na tonie, choć należy zaznaczyć, że nie wszyscy sprzedawcy podnieśli ceny – niektórzy wręcz zdecydowali się na obniżki.

Sprawdźmy zatem, jakie produkty są obecnie najkorzystniejsze cenowo. Przeanalizujemy najpierw najtańsze opcje, następnie ekogroszki o wyższej kaloryczności, a na koniec te najmocniejsze i jednocześnie w dobrej cenie.

Najtańsze ekogroszki

Najtańsze ekogroszki można zakupić już za około 1500 zł wraz z dostawą. Są to węgle o kaloryczności około 24 MJ/kg, importowane głównie z Kazachstanu. Na platformie sprzedażowej Pellet4future najkorzystniejsze ceny mają ekogroszki takie jak:

Ekogroszek Bimarex
Ekogroszek Plus Jowisz
Ekogroszek Balbinka

Wszystkie trzy produkty charakteryzują się podobną wartością opałową, przy czym ekogroszek Balbinka wyróżnia się nieco grubszym uziarnieniem i mniejszą zawartością siarki.

Ekogroszki o wyższej kaloryczności

Wśród ekogroszków o wyższej kaloryczności, mieszczących się w przedziale 26-27 MJ/kg, wyróżniają się:

Ekogroszek PRO Max Groszek
Ekogroszek Novator
Ekogroszek Bimarex Złoty

Oprócz wysokiej wartości opałowej, produkty te cechują się również niższą zawartością siarki i popiołu. Pomimo lepszych parametrów, ich ceny nie są znacząco wyższe – można je nabyć już za niewiele ponad 1600 zł (z dostawą kurierem).

Najmocniejsze ekogroszki

Dla tych, którzy szukają mocnego opału na największe zimowe mrozy, polecane są ekogroszki o kaloryczności 28 MJ/kg i wyższej. Wśród dostępnych produktów warto zwrócić uwagę na ekogroszki:

Ekogroszek Premium Plus
Ekogroszek Bartex Gold
Ekogroszek Skarbek

Wyższe ceny tych produktów odzwierciedlają ich lepsze parametry – niską zawartość siarki (poniżej 0,6%) i popiołu (poniżej 5%).

W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się dalszych podwyżek cen. Zwiększone zainteresowanie opałem oraz zmieniające się warunki rynkowe mogą wpływać na dalszy wzrost kosztów zakupu ekogroszku, dlatego warto rozważyć wcześniejszy zakup przed sezonem grzewczym, aby uniknąć wyższych cen w przyszłości.