pellet, cena pelletu, ceny pelletu

Ceny pelletu drzewnego w październiku niestety nadal szybowały w górę, średnio o około 150 - 300 zł i osiągnęły kolejne niechlubne rekordy. Jak sytuacja będzie wyglądała w listopadzie? Czy dopłaty na pellet nieco zrekompensują konsumentom wzrost cen? Jak wygląda aktualnie rynek pelletu oraz jaki pellet warto kupić, by w okresie grzewczym mieć pełny komfort, czysto w kotłowni oraz oczywiście ciepło w domu?

Jak możemy zaobserwować na początku listopada, pojawiła się mała nadzieja, ponieważ po raz pierwszy praktycznie od roku nie wzrosły ceny wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca! Co więcej, kilku producentów postanowiło minimalnie obniżyć cenę względem października od 50 do nawet ponad 150 zł. Wpływ na pewno ma na to duży wzrost cen we wrześniu i październiku, który spowodował spadek sprzedaży pelletu, ale również dojście do przysłowiowej ściany, zarówno ze strony producentów, jak i kupujących.

W listopadzie ta sytuacja może jednak ulec zmianie, ponieważ ponad miesiąc temu rząd uchwalił przepisy o dodatku energetycznym do innych paliw aniżeli węgiel, a więc również na pellet drzewny. Wynosi on 3000 zł, przysługuje jednorazowo każdemu gospodarstwu domowemu, którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł, kominek lub właśnie piec na pellet. Ten ruch może spowodować, że w listopadzie znów zwiększy się popyt na pellet, szczególnie że przymrozki coraz bliżej, więc niezbędne będzie ogrzewanie gospodarstw domowych.

Rynek pelletu – jak będzie wyglądała sytuacja pod koniec roku?

Polska jak doskonale wiemy jest znaczącym producentem pelletu. Biorąc pod uwagę coroczne dane organizacji Bioenergy, a więc Europejskiego Stowarzyszenia ds. OZE, Polska w 2021 roku wyprodukowała aż 1,5 miliona tony pelletu drzewnego najwyższej klasy A1, plasując się tym samym na czwartym miejscu w Europie pod względem wolumenu oraz na drugim (zaraz za Niemcami), jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę producentów certyfikowanych.

Niestety, po drugiej stronie jest fakt, który mówi, że jeszcze do lutego bieżącego roku aż 500 tysięcy ton pelletu Polska importowała z terenów Białorusi, Ukrainy oraz Rosji, a więc z państw, z których obecnie nie ma szansy na pozyskiwanie tego paliwa. W obecnej chwili na rynku są wręcz śladowe ilości pelletu z importu, a polscy producenci znaczny procent swoich produkcji wysyłają na zachód, stąd też takie ceny oraz tak mała ilość opału dla polskich gospodarstw.

W listopadzie 2022 cena certyfikowanych pelletów zaczyna się od 2500 – 2600 zł za tonę. Za najwyższej klasy pellet musimy zapłacić z kolei nawet 3400 – 3500 zł za tonę. Oczywiście w lokalnych składach możemy dostać nieco tańszy pellet, ale wówczas musimy się liczyć, że będzie to pellet bez oznaczeń producenta, więc ryzykujemy, że wydamy pieniądze na bardzo niskiej jakości opał, dodatkowo nie będziemy mogli złożyć reklamacji, jeżeli worek jest bez nadruku tzw. no name.

Uważamy, że cena za pellet drzewny osiągnęła już maksymalne wartości w tym roku i nie powinna iść w górę, ale oczywiście możemy się mylić. Wiele zależy bowiem od pogody i co za tym idzie, od zużycia pelletu. Jeśli zima będzie łagodna, to istnieje duża szansa, że cena w listopadzie, jak i w kolejnych miesiącach się utrzyma, a może nawet minimalnie spadnie. Jeśli z kolei przyjdzie do nas ostra zima, to może stać się tak, że pelletu po prostu zabraknie na rynku, a jego cena osiągnie kolejne cenowe rekordy!

Na rynku cały czas pojawia się wielu oszustów!

Cały czas alarmujemy i ostrzegamy Państwa przed licznymi oszustami, którzy żerują na niewiedzy konsumentów. Najczęściej możemy ich spotkać na portalach ogłoszeniowych typu OLX, ale niestety techniki naciągaczy ewoluowały i obecnie możemy mieć równie dobrze do czynienia z phishingiem, gdzie oszuści podszywają się pod znanych i cenionych producentów, jak i dystrybutorów pelletu drzewnego.

Co możemy zrobić, by nie dać się oszukać? Na pewno musimy być ostrożni, a wręcz nieufni. Nie liczmy na ogromne rabaty w kwotach kilkuset złotych. Jeśli nawet oferta w sieci wydaje nam się być wiarygodna, to zadzwońmy najpierw do firmy i zapytajmy, czy prowadzi ona oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Każda uczciwa firma bez problemu udostępni nam takie dane. Ponadto nie płaćmy nigdy za towar przed jego dostarczeniem!