Co to jest pellet

Pellet to biomasa stanowiąca ekologiczne paliwo do kotłów grzewczych. Jest produktem powstającym z odpadów po obróbce drzewnej, takich jak trociny, zrębki czy pył drzewny. Jego popularność wśród użytkowników kotłów na pellet wynika z jego ekologicznego charakteru oraz efektywności energetycznej.

Jak wygląda pellet?

Pellet ma kształt granulek, które są sprasowaną masą w formie walca o charakterystycznych złamanych końcach. Średnica tych granulek wynosi od 6 do 8 mm, a długość od 3 do 40 mm. Taki kształt i wielkość zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o kotłach z automatycznym podajnikiem, co pozwala na bezobsługowe spalanie. Wartość opałowa pelletu wynosi od 15 do 18 MJ/kg, co czyni go wydajnym źródłem ciepła.

Pellet

Jak powstaje pellet?

Proces produkcji pelletu jest skomplikowany i wymaga starannie dobranych surowców oraz precyzyjnych etapów technologicznych. Trociny używane do produkcji muszą być czyste, wolne od lakierów, kleju, impregnatów i piasku. Jeśli materiałem do produkcji są klocki drzewne to najpierw zostaną rozdrobnione do postaci zrębek. Zrębki te są następnie mielone w młynach bijakowych, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Mokre trociny trafiają do suszarni, gdzie wilgotność jest zmniejszana z 40-60% do około 10%. To kluczowy etap, który zapewnia odpowiednią jakość końcowego produktu. W niektórych przypadkach materiał może trafić do mieszadła, gdzie następuje mieszanie z innymi zmielonymi surowcami. Następnie materiał trafia do granulatorów, gdzie trociny są prasowane przez specjalne matryce, tworząc granulki w kształcie walca. Podczas tego procesu trociny są nasycane suchą parą, co uwalnia z nich ligninę, naturalny składnik spajający. Po formowaniu granulek pellet jest chłodzony i przesiewany, aby pozbyć się pyłu i najdrobniejszej frakcji. Gotowy produkt jest pakowany w worki, big-bagi lub jest przechowywany luzem w silosach, skąd może być transportowany do klientów lub punktów sprzedaży.

Pellet trociny

Na wyprodukowanie 1 tony pelletu zużywa się około 6 m³ trocin. Pellet wymaga starannie zmielonego i odseparowanego surowca, co zapewnia jego wysoką wartość opałową i niską zawartość popiołu.

Dlaczego warto wybrać pellet jako źródło ogrzewania?

Pellet drzewny jest ceniony nie tylko za swoje właściwości ekologiczne i ekonomiczne, ale również za znaczną wygodę użytkowania oraz czystość w porównaniu do innych paliw stałych, takich jak drewno czy węgiel. Coraz więcej osób decyduje się na systemy ogrzewania oparte na pellecie ze względu na liczne korzyści związane z ich użytkowaniem.

Wygoda użytkowania pelletu wynika głównie z zaawansowanej automatyzacji procesów związanych z jego spalaniem. Nowoczesne kotły i piece na pellet są wyposażone w systemy, które kontrolują podawanie pelletu, zapłon, spalanie oraz czyszczenie, co pozwala użytkownikom na zaprogramowanie urządzenia do pracy na określone godziny. Dzięki temu można utrzymać stałą temperaturę bez konieczności ciągłej obsługi, co przekłada się na znaczne oszczędności czasu i energii. Ponadto, pellet jest dostarczany w kompaktowych workach lub może być przechowywany luzem, co ułatwia magazynowanie i minimalizuje zajmowaną przestrzeń. W przeciwieństwie do drewna, które może być ciężkie i nieporęczne w przechowywaniu, pellet jest łatwy w obsłudze i nie generuje bałaganu podczas przenoszenia. Systemy grzewcze na pellet wymagają także mniej konserwacji niż te opalane drewnem czy węglem. Wystarczy jedynie regularne usuwanie popiołu, które jest znacznie rzadsze dzięki niskiej zawartości popiołu w pelletach. Wiele nowoczesnych systemów posiada również funkcje samoczyszczące, które dalej zmniejszają potrzebę ręcznej interwencji.

Pellet wypala się bardzo czysto w porównaniu do tradycyjnych paliw stałych. To przekłada się na lepsze powietrze i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Popiół, który powstaje, może być używany jako kompost lub nawóz w ogrodzie, zamykając obieg materiałów. Ponadto, systemy ogrzewania na pellet emitują znacznie mniej szkodliwych gazów takich jak tlenki siarki, tlenki azotu oraz inne związki szkodliwe dla zdrowia i środowiska, co czyni je znacznie lepszą alternatywą dla osób zainteresowanych ograniczeniem swojego wpływu na środowisko naturalne. Dodatkowo, inaczej niż w przypadku niektórych innych paliw, spalanie pelletu nie generuje nieprzyjemnych zapachów, co jest szczególnie ważne w użytkowaniu domowym, gdzie komfort mieszkańców jest priorytetem.