dopłaty do pelletu, dodatek do pelletu

Dodatek do pelletu 2022 - jak otrzymać? Komu przysługuje?

 

2 września br. odbyło się pilne posiedzenie Sejmu, podczas którego rząd zajął się projektem ustawy o dofinansowaniu innych źródeł ciepła. Wcześniej bowiem uchwalono ustawę, zgodnie z którą każde gospodarstwo domowe posiadające piec na węgiel otrzyma jednorazowy dodatek w wysokości 3000 zł na zakup właśnie tego paliwa. Podczas posiedzenia w życie weszła również ustawa, która pomoże posiadaczom pieców także na inne źródła energii, w tym na pellet drzewny. Dopłaty do pelletu w sezonie ogrzewczym 2022/2023 będą wynosiły również 3000 zł. Od kiedy jednak możemy ubiegać się o dopłaty i kto będzie mógł skorzystać z pomocy rządu?

 

Rząd dopłaci za ogrzewanie innymi źródłami energii

Jak już poinformowaliśmy na samym początku, rząd podczas pilnego posiedzenia Sejmu zdecydował się przyjąć projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla gospodarstw domowych ogrzewających swoje posiadłości gazem, olejem opałowym oraz pelletem drzewnym. Jeszcze we wrześniu mamy poznać z kolei szczegóły, gdzie i w jaki sposób należy składać wnioski o dopłaty do pelletu. Tylko ten pakiet pomocy ma kosztować państwo 9,1 mld złotych (dopłaty do węgla to z kolei koszt ponad 11 mld zł). Podobnie jak w przypadku węgla, dodatek do pelletu będzie jednorazowym świadczeniem, które otrzymają gospodarstwa domowe używające tego źródła ciepła do ogrzewania.

Warto jednak pamiętać, że taki dodatek będzie przysługiwał tylko tym gospodarstwom domowym, które w deklaracji do CEEB wskazały, że ich głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (np. ziarna zbóż, brykiet drzewny, słoma). Jeśli skorzystaliśmy wcześniej z dofinansowania na węgiel, to nie możemy ubiegać się o kolejną pomoc. Z kolei, jeśli w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych, korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, to każde z nich jest uprawnione do otrzymania dodatku.

 

Kto otrzyma dodatek na pellet 2022?

Jak już wspominaliśmy, dodatek na pellet to pomoc jednorazowa. Ważną informacją jest fakt, że przy wypłacaniu dodatku, nie będą brane pod uwagę kryteria dochodowe. Warunkiem koniecznym jest jednak zgłoszenie kotła na pellet jako głównego źródła ogrzewania w CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Co za tym idzie, dodatek na pellet nie będzie przysługiwał osobom, które już wcześniej złożyły wniosek o dodatek węglowy. Jak podkreśliła Minister Anna Moskwa, dopłatę do ogrzewania można otrzymać tylko na jedno, główne źródło ciepła, które jest używane w domu.

 

Kiedy można złożyć wniosek o dopłaty do pelletu?

Wnioski o dopłaty do pelletu drzewnego będzie można zacząć składać niestety dopiero po podpisaniu ustawy przez prezydenta RP. Ten ma na to 21 dni od momentu uchwalenia ustawy, czyli od dnia 2 września. Najprawdopodobniej nastąpi to w drugiej połowie miesiąca, a wnioski będziemy mogli składać pod koniec września lub na początku października. Jak poinformowała nas Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, na pewno pieniądze będą wysyłane jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Warto jednak pamiętać, że gmina od momentu złożenia wniosku ma 30 dni na wypłatę świadczenia.

 

Dodatek to nie wszystko. Petycja o obniżenie podatku VAT

Stale rosnące ceny pelletu drzewnego niestety odbijają się na nas wszystkich i jednorazowy dodatek oczywiście jakąś formą pomocy jest, ale nie tak dużą, by odciążyć dostatecznie portfele gospodarstw domowych. Wybawieniem może być z kolei obniżenie podatku VAT na pellet drzewny. W tym celu zwracamy się z apelem do rządu, by podatek VAT na pellet drzewny został obniżony z 23 do 0%. Dzięki temu producenci i dystrybutorzy będą mogli obniżyć ceny tego paliwa nawet o 350-450 zł, co będzie już zauważalne dla wszystkich rodzin w Polsce ogrzewających swój dom pelletem drzewnym. Jeśli chcecie Państwo przyłączyć się do naszego apelu, to prosimy o kliknięcie TUTAJ i wypełnienie krótkiego formularza. By nasza petycja miała odpowiednią moc, musimy bowiem zebrać minimum 100.000 podpisów.