pellet, co to jest pellet, czym jest pellet, jak powstaje pellet

W prawie, które dotyczy ogrzewania, wprowadzanych jest coraz więcej restrykcji, które poprzez ograniczenie sprzedaży niskiej jakości kotłów i nieekologicznych paliw, mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Co za tym idzie, jest to jeden z powodów, dla których w ostatnich latach tak bardzo na popularności zyskały kotły na pellet. Ten rodzaj paliwa ma bowiem bardzo wysoką wydajność, jest ekologiczny, a przy tym nie rujnuje budżetu. Czym więc dokładnie jest pellet oraz jak wygląda proces jego wytwarzania?

Czym jest pellet?

Pellet jest jednym z rodzajów paliwa, który służy do ogrzewania zarówno budynków przemysłowych, jak i domów jednorodzinnych. Występuje w postaci granulatu o długości około 2-3 centymetrów i szerokości 6-8 milimetrów. Najczęściej w Polsce wykorzystujemy pellet drzewny, który ma najwyższą wartość energetyczną, ale co ciekawe, może być on wytwarzany również z innych surowców, a mianowicie ze słomy, siana, roślin energetycznych, czy też skorup orzechów. 

Pellet uznawany jest za biomasę, czyli jak wynika z definicji stosowanej w Unii Europejskiej, za frakcję produktów, odpadów i pozostałości przemysłu rolnego oraz leśnictwa, które łatwo ulegają rozkładowi. Co ciekawe, do biomasy możemy zaliczyć również frakcje odpadów miejskich i przemysłowych. Pellet dzielimy na ten przemysłowy i do użytku w gospodarstwach domowych. Pierwszy z wymienionych jest zazwyczaj większy, ale jego wartość energetyczna jest znacznie niższa. Dlatego też do ogrzewania budynków mieszkalnych najczęściej wykorzystywany jest pellet drzewny, który mimo swoich mniejszych rozmiarów, jest znacznie bardziej wydajny. 

Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że pellet w UE podlega wielu normom i musi spełniać pewne wymogi, by móc trafić do sprzedaży. Na rynku europejskim wyznacznikiem jakości pelletu jest certyfikat DIN PLUS, stworzony przez DIN CERTCO, czyli specjalną placówkę certyfikującą Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego oraz Stowarzyszenia Dozoru Technicznego Rheinland Gruppe. Drugim najbardziej powszechny certyfikatem w Polsce, jak i w całej Europie jest certyfikat EN plus, który został utworzony kilka lat później przez Unię Europejską, w wyniku prac Europejskiego Komitetu Standaryzacji (CEN). Efektem prac jest norma EN 14961-1÷6 określająca wymagania dla biopaliw stałych, w tym również dla pelletu. W tejże normie wyróżniamy z kolei dwie klasy pelletu – EN plus A1 oraz EN plus A2. Lepszymi parametrami wyróżnia się klasa EN plus A1, dlatego lepiej ten rodzaj pelletu wybierać do domów jednorodzinnych. Pellety z klasą A2 zawierają z kolei więcej popiołu, dlatego sprawdzą się w kotłach przemysłowych, posiadających większą moc. 

Jak więc widzimy, pellet jest w pełni ekologicznym materiałem opałowym, który warto wybierać jednak tylko od sprawdzonych i zaufanych producentów, by mieć pewność, że faktycznie wybraliśmy bezpieczny granulat o dobrej klasie, który będzie nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym, ale i w pełni ekologicznym! 

Jak powstaje pellet?

Proces powstawania pelletu możemy podzielić na trzy główne etapy, które poniżej dla Państwa pokrótce omówimy:

  • Rozdrobnienie surowca

Pierwszym etapem, który rozpoczyna proces tworzenia pelletu jest rozdrobnienie surowca, który najczęściej pochodzi z tartaków, stolarni lub innych zakładów drzewnych w postaci trocin i wiórów. Bardzo istotny jest fakt, że trafiając do zakładu, surowiec nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń chemicznych, mineralnych czy opiłków metali. Jeśli towar jest „czysty”, to można rozpocząć fazę pierwszą, czyli rozdrabnianie wstępne surowca. W efekcie uzyskujemy drobną frakcję, która jest znacznie łatwiejsza w suszeniu. W tym celu używane są przemysłowe rębaki, młyny, kruszarki oraz pionowe i poziome rozdrabniarki. Jeśli rozdrabnianie wstępne nie wystarczy, by dobrze wysuszyć surowiec, to niezbędne jest rozdrabnianie wtórne, do którego niezbędne są jeszcze bardziej specjalistyczne maszyny, w postaci młynów młotkowych, skrawarek oraz wiórkarek nożowych, które są w stanie przerobić mokre zrębki w drobne trociny.

  • Segregacja i oczyszczanie

Jeśli rozdrabnianie mamy za sobą, to możemy przejść do etapu drugiego, czyli do oczyszczania i segregacji. W tym celu posłużą nam kombajny lub podobne urządzenia montowane na linii technologicznej. Potrafią one w szybkim tempie oczyścić surowiec z takich zanieczyszczeń, jak kamienie, żwir, metale nieżelazne czy ziemia. W przypadku metali bardzo dobrze sprawdzają się także magnetyzery, które są w stanie wychwycić wszystkie metalowe elementy na linii technologicznej. Dzięki temu nie tylko dobrze oczyścimy surowiec, ale także wydłużymy żywotność pozostałych urządzeń biorących udział w produkcji pelletu. 

Segregacja frakcji odbywa się z kolei z pomocą przesiewaczy. Są to wydajne urządzenia, przez które przepuszczane są wszelkie trociny czy zrębki. Po takim procesie surowiec jest poddawany suszeniu do poziomu około 7-9% wilgotności. Taki proces nazywamy dehydrytacją i następuje on na skutek podgrzewania masy drzewnej, co w efekcie doprowadza do jej parowania.

  • Granulacja surowca

Na koniec czas na proces produkcji, którego efekty widzimy gołym okiem. Mowa oczywiście o granulacji, która wykonywana jest granulatorem. Składa się on z grubej, metalowej matrycy z otworami, przez które wyciskana jest miazga drzewna. Co istotne, praca granulatora ma bardzo duży wpływ na jakość produktu końcowego, ponieważ jest ona związana z mechaniką docisku oraz sposobem podawania miazgi. 

Warto wspomnieć, że powstały w wyniku granulowania pellet, na koniec należy schłodzić, przesiać i oczywiście zapakować. Dopiero w takiej formie trafia on do sklepów.