Ceny pelletu drzewnego w sierpniu 2022
Lipiec 2022 był kolejnym miesiącem wzrostu cen pelletu drzewnego. Tendencja ta utrzymywała się cały miesiąc i gdy wydawało się, że ceny mogą już wyhamować, nastąpiły kolejne podwyżki. Na chwilę obecną na rynku nie ma przesłanek, by cena mogła ulec obniżeniu, a wręcz przeciwnie, wszystkie oznaki rynkowe pokazują, że koszt pelletu będzie rósł..
Dlaczego ceny pelletu nadal rosną?
W dalszym ciągu na rynku brakuje bowiem trocin, które są podstawowym i najważniejszym surowcem do produkcji pelletu drzewnego. Wiele zakładów musiało ograniczyć produkcję, niektóre z nich mają z kolei letni przestój, związany z remontami oraz konserwacją, co dodatkowo zmniejsza, dostępne ilości pelletu na rynku. Ceny w Niemczech przekraczają już 700 – 750 euro, co pokazuje skalę podwyżek. Tym bardziej, że w Niemczech podatek VAT na pellet wynosi zaledwie 7%, w porównaniu do naszych 23%. Wielu klientów w dalszym ciągu robi zapasy pelletu na kolejny rok. Czy zapowiadane dopłaty do biopaliwa, będą miały więc realny wpływ na jego cenę? Raczej nie. W chwili obecnej to podaż i popyt decydują o cenie pelletu. Dopłaty na pewno nie zwiększą podaży na pellet, której zwiększenie na pewno obniżyłoby jego cenę. Dopłaty zwiększą z kolei na pewno popyt na pellet, a to spowoduje kolejny wzrost cen. Niestety, smutna prawda o wspomnianych dopłatach jest taka, że Klient najpierw musi zakupić pellet razem z podatkiem VAT wynoszącym 23%, a dopiero następnie dostanie zwrot w postaci dopłaty - w tej lub odwrotnej kolejności. Tak więc część dopłat wróci do Państwa w postaci podatku VAT, a Klienci zużywający ponad 5 ton rocznie, będą finansowali, a wręcz dopłacali na dopłaty poprzez owy podatek VAT, który zapłacą, kupując pellet drzewny.
Petycja do rządu o obniżenie podatku VAT
W związku z zaistniałą sytuacją i ciągłymi podwyżkami cen pelletu uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie obniżka podatku VAT na omawiane biopaliwo oraz zwiększenie podaży drewna na rynku przez Lasy Państwowe. Aktualnie pellet znajdujący się na naszej platformie Pellet4Future sprzedawany jest z niewielką marżą w wysokości 10 zł/paletę. Nasze możliwości wpływu na obniżkę ceny są wręcz praktycznie niemożliwe, a trudna sytuacja na świecie nie przewiduje w najbliższym czasie radykalnych zmian. Dlatego też zwracamy się z apelem do rzadu o obniżenie podatku VAT z obecnych 23 do 0%. Tylko takie działanie pozwoli bowiem zmniejszyć cenę pelletu drzewnego o 350-450 zł za paletę, a to już będzie zauważalna i odczuwalna obniżka dla polskich rodzin.
Naszą petycję mogą Państwo poprzeć poprzez naszą stronę internetową, a konkretnie klikając TUTAJ i wypełniając krótki formularz.