pellet, pellet z certyfikatem, certyfiakt enplus, producenci pelletu z certyfikatem enplus

Jeśli budujemy dom lub po prostu dokonujemy gruntownego remontu, to jedną z kluczowych decyzji jest wybór sposobu ogrzewania naszej posiadłości. W ostatnich latach dużą popularność (nie bez przyczyny) zdobył pellet, który jest paliwem ekologicznym oraz stosunkowo tanim. Ponadto na decyzję konsumentów wpływają także nakładane na coraz większą skalę restrykcje ze strony Unii Europejskiej, która próbuje redukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Decydując się na kocioł pelletowy, warto zwrócić uwagę na to, jaki pellet zamawiamy. Cena to jedno, ale równie ważna jest jakość biomasy. Dlatego też dokładnie sprawdzajmy jaki produkt kupujemy i szczególną uwagę zwracajmy na to, by posiadał on certyfikat EN Plus. Użytkowanie słabego jakościowo paliwa może bowiem skończyć się nie tylko słabą wydajnością, ale także poważną awarią urządzenia, które szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, nie jest przygotowane na słabej jakości przetworzony surowiec. 

Jak klasyfikujemy pellet?

Pellet w głównej mierze klasyfikujemy ze względu na użyty do jego produkcji surowiec. Najczęściej specjaliści dzielą go wiec na trzy główne grupy. Pierwszą z nich jest pellet tworzony z łusek słonecznika czy łupin orzecha. Jest on najrzadziej stosowany przez konsumenta indywidualnego. Częściej dedykowany jest do spalania w kotłach. Dlatego też korzystają z niego zazwyczaj kotłownie w elektrowniach i elektrociepłowniach, gdzie prowadzone są jego dostawy.

Druga grupa, znacznie bardziej różnorodna, to tzw. agropellet. On również nie jest przeznaczony dla użytkowników indywidualnych. Do jego produkcji używa się pozostałości z upraw zbóż, kukurydzy, lnu, licznych ziół, rzepaku, chmielu czy innych surowców tego typu. Dostawy agropelletu prowadzone są zatem również do większych zakładów przemysłowych, gdzie wykorzystywane kotły są w stanie poradzić sobie z tym wątpliwej jakości pelletem.

Trzecia i zarazem najbardziej atrakcyjna energetycznie grupa to pellet drzewny. Jest on przede wszystkim stosowany w gospodarstwach domowych, a do jego wyrobu wykorzystuje się trociny, ścinki, a w niektórych przypadkach korę drzew, która przekłada się następnie na jakość i kolor pelletu. Teoretycznie nie ma dużej różnicy pomiędzy pelletem wyprodukowanym z odpadków po drzewach iglastych, czy liściastych, jednakże ze względu na większą zawartość żywicy, pellet z drzew iglastych w dużej większości przypadków jest bardziej kaloryczny.

To jednak nie wszystko, ponieważ w zależności od dbałości produkcji, pellety otrzymują certyfikaty wystawiane na podstawie norm. I tak też możemy wyróżnić:

  • Pellet energetyczny, ale bezklasowy, który produkowany jest z odpadów drzewnych, a także z innych surowców i odpadów, które posiadały na sobie domieszki kleju, kory czy innych zanieczyszczeń.
  • Pellet o klasie DIN EN A1 I A2, który również jest pelletem bez certyfikatu, ale o nieco lepszej jakości aniżeli przedstawiony powyżej. Mimo to nie powinniśmy go używać w gospodarstwach domowych, a w przemyśle.
  • Pellet o klasie DIN 51731 (DIN EN A2). Jest to pellet znacznie lepszej jakości, który wymaganiom odpowiada małym kotłowniom w budynkach wielomieszkaniowych. W niektórych przypadkach może się sprawdzić także w domach jednorodzinnych.
  • Pellet o klasie DINplus (DIN EN A1). Jest to pellet najwyższej jakości z najlepszym certyfikatem jakości. Polecany jest do używania w indywidualnych kotłach.

Pellet z certyfikatem ENplus

W pewnym momencie zwrócono uwagę, że brakuje jednolitej normy pelletów, obowiązującej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wówczas też zdecydowano się wprowadzić certyfikat ENplus. Miał być on zgodny z normą EN-14961-2 oraz klasą A1 dla pelletu drzewnego, używanego przez kotły, piece, palniki i kominki, a także klasą A2 dla pelletu drzewnego z większa ilością popiołu, który miał być przeznaczony dla urządzeń o większej mocy, czyli dla kotłów w budynkach przemysłowych i elektrociepłowniach. Pellet przemysłowy oznaczono więc certyfikatem EN B.

Oznaczenie ENplus poza znakiem wysokiej jakości ma na celu również uwzględnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa dostaw, co jest równie istotne. Tak też od 1 sierpnia 2015 roku obowiązują nas nowe wymagania dotyczące certyfikacji. W związku z tym doszło do szybkiego rozwoju rynku, nie tylko w zakresie samej produkcji, ale nawet opakowalnictwa. Co za tym idzie, pojawiły się firmy sprzedające tylko wybrane, wyselekcjonowane rodzaje pelletu, tworząc tym samym swoją renomę i znak jakości.

Podsumowując, możemy rzec, że konsument, który zdecyduje się na zakup pelletu z certyfikatem ENplus spędzi znacznie mniej czasu w kotłowni, wyda znacznie mniej pieniędzy na konserwację kotła, a przy tym będzie miał pewność, że użyte przez niego paliwo nie jest szkodliwe dla środowiska, jak i jego samego.