pellet, producenci pelletu, produkcja pelletu z certyfikatem, certyfikaty pelletu

Użytkownicy posiadający kotły grzewcze mogą wybierać spośród wielu paliw w celu ogrzania budynku, niezależnie od tego, czy mówimy o pomieszczeniach przemysłowych, czy też o domu jednorodzinnym. Jednym z najczęściej wybieranych jest jednak pellet. Jest to bowiem ekologiczne i stosunkowo tanie paliwo, które stanowi świetną alternatywę dla oleju opałowego, a tym bardziej dla węgla, brykietu czy ekogroszku. W naszym kraju zainteresowanie pelletem drastycznie wzrosło w ostatnich kilkunastu latach i nic nie zapowiada tego, by trend miał się odwrócić. Duży wpływ ma na to koszt biomasy, ale również unijne restrykcje związane z obowiązkiem redukcji gazów cieplarnianych. Wybierając pellet musimy jednak pamiętać, by korzystać z usług wyłącznie zaufanych producentów, którzy sprzedają produkt certyfikowany i taki, który zapewni nam dobrą wydajność. 

Czym w ogóle jest pellet?

Pellet, jak już wspomnieliśmy jest paliwem grzewczym w formie granulatu, który uzyskiwany jest z biomasy, czyli odpadów, najczęściej drzewnych w formie wiór lub trocin czy zrębków. Często spotykamy także pellet wytwarzany ze słomy, siana, a nawet skorup orzechów (ten rodzaj znacznie częściej stosowany jest w dużych budynkach przemysłowych). Produkcja pelletu wykorzystuje zatem odpady powstające podczas obróbki drewna w tartakach i innych tego typu zakładach. Dzięki temu nie przyczyniamy się do dodatkowego wycinania drzew i zmniejszania powierzchni lasów.

Warto wspomnieć, że podczas spalania jednej tony pelletu, do atmosfery uwalniamy około 1,3 t dwutlenku węgla, czyli tyle, ile w trakcie całego swojego życia z atmosfery pobrało drzewo służące do jego produkcji. Wynika z tego, że pellet jest paliwem bardzo ekologicznym, który może skutecznie wyeliminować spalanie węgla, w trosce o lepszą jakość powietrza, a co za tym idzie, w trosce o nasze zdrowie. Ponadto podczas palenia pelletu nie dochodzi do emisji tlenków azotu i siarki! Zainstalowanie kotła z automatycznym podajnikiem zapewnia nam z kolei pełny komfort i czystość w domu.

Certyfikaty dla pelletu

Stale rosnąca popularność pelletu oraz zwiększająca się liczba producentów, poniekąd wymusiła utworzenie i zastosowanie certyfikatów, które potwierdzają jego jakość. Dlatego też od 2002 roku obowiązuje nas system certyfikacji DIN Plus wprowadzony przez Niemiecki Instytut Certyfikacji, a od 2010 roku również certyfikat EN Plus, który jest wynikiem prac Unii Europejskiej, a dokładnie Europejskiego Komitetu Standaryzacji, który wprowadził wspólną normę dla wszystkich krajów członkowskich (EN 14961-1÷6, która określa wymagania dla biopaliw stałych, w tym również dla pelletu). 

W Polsce ta norma weszła w życie w 2011 roku i została oznaczona symbolem PN-EN 14961:2011. W ramach tejże normy obowiązują również dwie klasy jakości. Pierwsza z nich to klasa A1, która oznacza, że pellet jest dostosowany do kotłów, pieców, palników i kominków w gospodarstwie domowym. Druga to klasa A2. Taki pellet zawiera więcej popiołu i może być stosowany w kotłach o większej mocy, dlatego też jest przeznaczony dla pieców przemysłowych. Co to jednak oznacza w praktyce? Otóż producent posiadający taki certyfikat (jest on ważny przez 5 lat), jest zobowiązany, by raz w tygodniu kontrolować poziom wilgotności, gęstości, ścieralności i zawartości wypełniaczy. Co więcej, firma udzielająca certyfikatu ma prawo w każdej chwili przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę. 

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku certyfikacji EN Plus, która jest kontrolowana przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem, producenta otrzymuje certyfikat potwierdzający zgodność z normą A1 lub A2, ale w przypadku kontroli badana jest zawartość popiołu w stanie suchym. I tak też, jeśli ten poziom wynosi poniżej 0,7 procenta, to producent otrzymuje klasę A1, jeśli jest to w przedziale 0,7-1,5 procenta, to wynikiem jest klasa A2. Jeśli poziom popiołu znajduje się na poziomie 1,5-3 procent, to pellet oznaczany jest klasą B. 

Producenci pelletu z certyfikatem 

Poniżej przedstawiamy Państwu kilku producentów pelletu, którzy posiadają niezbędne certyfikaty, zapewniające, że zakupione paliwo będzie dobrej jakości i zapewni nam ciepło oraz wydajność.

  • Anpol

Jest to producent pelletu z blisko 20-letnim doświadczeniem. Dzięki wieloletniej pracy i nowoczesnemu parkowi maszynowemu jest w stanie zapewnić nam produkt najwyższej jakości. Pellety produkowane przez firmę Anpol posiadają normę EN Plus A1, czyli najlepsza z możliwych. Co za tym idzie, do produkcji mogą być wykorzystywane wyłącznie trociny pochodzące z tartaków, stolarni i zakładów meblarskich. Ponadto materiał przeznaczony do produkcji pelletu odsysany jest bezpośrednio z linii produkcyjnej, dzięki czemu nie ma styczności z podłożem.

  • DANKROS

Ta firma z bogatą historią (początki sięgają roku 1991) posiada dwa zakłady produkcyjne w południowo-wschodniej Polsce. Jakość pelletu spowodowała również, że aktualnie aż 75% całej produkcji trafia do wielu krajów Europy Zachodniej. Podobnie jak Anpol, DANKROS także posiada certyfikat jakości pelletu na poziomie EN Plus A1, dzięki czemu mamy pewność, że kupujemy paliwo najwyższej jakości i wydajności.

  • AŁTAJ

Ałtaj to producent pelletu, który poza najwyższą klasą produktów, charakteryzuje się również znakomitą logistyką, bogatym doświadczeniem i zapleczem magazynowym, dzięki czemu jest w stanie realizować nawet niestandardowe zamówienia. Oczywiście produkowany pellet posiada certyfikat EN PLUS A1, co świadczy o zgodności z najwyższymi wymaganymi normami i parametrami, które gwarantują najlepsza jakość procesu spalania paliwa z uwzględnieniem potrzeb środowiska.

  • Stelmet

Stelmet to firma, która od początku swojej działalności skupia się na produkcji szeroko pojętej drewnianej architektury ogrodowej. Dzięki temu jest w stanie pobierać surowiec bezpośrednio z własnych parków maszynowych. W ofercie producenta znajdziemy dwa rodzaje pelletu. LAVA, który ma bardzo dobre walory opałowe (≥ 4,6 kWh/kg w stanie suchym) i bardzo niską zawartość popiołu (≤ 0,7%), a także OLIMP o zbliżonych parametrach, które są w pełni przyjazne środowisku. 

  • BIOTOM

Biotom to najmłodsza firma w naszym zestawieniu, ale produkująca pellet najwyższej jakości. Wyróżnia się ponadto sprawnym łańcuchem logistycznych i bardzo krótkimi terminami dostaw. Oferowany przez producenta pellet jest tworzony wyłącznie z czystych trocin, które są produktem ubocznym pochodzącym z tartaków i stolarni. Dzięki temu paliwo jest certyfikowane EN Plus A1, co zapewnia nam najlepszą wydajność i oczywiście jakość.