pellet, certyfikacja pelletu, jak powstaje pellet, jak robiony jest pellet

Wykorzystywanie pelletu do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych, jak i większych budynków szczególnie wzrosło w XXI wieku. By jednak móc używać gotowego produktu, który będzie pełny potencjału energetycznego, najpierw niezbędne jest przeprowadzenie długiego procesu, który jednak warto wykonać, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Montaż pieca na pellet pozwoli nam bowiem zaoszczędzić pieniądze, ale i zadbać należycie o, i tak już zanieczyszczone środowisko. Dlatego też zainteresowanie tym środkiem grzewczym wzrosło wraz z popularyzacją programów środowiskowych, mających na celu walkę ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Co za tym idzie wzrosła również świadomość społeczeństwa. Mało kto z nas niestety nadal wie, z czego i w jaki sposób w ogóle powstaje pellet.

Z czego wytwarzany jest pellet?

Pellet powstaje w wyniku kontrolowanego i wysokociśnieniowego prasowania, a następnie wyciskania z masy trocinowej elementów w formie granulek lub śrucin. Zasadniczo więc możemy powiedzieć, że produkowany jest on z licznych odpadów drzewnych, które pochodzą, chociażby z tartaków i innych zakładów przemysłowych, gdzie przetwarza się ogromne ilości różnego rodzaju trocin, zrzynków czy wiórów. Wyprodukowanie skompresowanego granulatu z tejże biomasy daje nam zatem możliwość wygodnego wykorzystywania pelletu w piecach, które wraz z rozwojem technologii stały się praktycznie całkowicie zautomatyzowane. Co za tym idzie, pellet znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w elektrociepłowniach oraz dużych kotłowniach przy zabudowie wielorodzinnej.

Jak już wspomnieliśmy na początku, pellet powstaje w formie granulatu, na skutek sprasowania wałków o średnicy zazwyczaj 6-8 milimetrowej i długości 30-40 milimetrowej. W tym celu maszyna do wytwarzania pelletu, przeciska biomasę przez matrycę z otworami, tworząc tym samym gotowy produkt. Co ciekawe, pellet nie zawsze musi być wytwarzany tylko z drewna. Do jego produkcji używane są oczywiście wszelkie odpady drzewne, w formie trocin i wiórów, ale także słoma, siano, rośliny energetyczne, a nawet łuski słonecznika, skorupy orzechów czy pestki oliwek!

Dlatego też pellet możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od jego przeznaczenia. Pierwszą z nich jest pellet przemysłowy, który stosowany jest, jak sama nazwa wskazuje w ośrodkach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej. Tworzony on jest właśnie ze słomy czy siana, rzadziej z odpadów drzewnych. Druga grupa to pellet do użytku domowego, który najczęściej wytwarzany jest właśnie z drewna, a konkretniej z odpadów pochodzących z tartaków i zakładów drzewnych. Ma on wyższą wartość energetyczną, ale niestety jest droższy aniżeli ten przemysłowy.

Jak przygotowywany jest surowiec do produkcji pelletu?

Co istotne, produkcja pelletu nie wymaga od nas specjalnego uprzedniego przygotowywania wiórów. Taki proces ma miejsce, chociażby przy produkcji płyt wiórowych. Jeśli chodzi o produkcję pelletu, wystarczy, że kawałki odpadów drzewnych zostaną rozdrobnione na kawałki o wielkości 1 x 3-4 milimetry. Warto jednak pamiętać, że niedopuszczalna jest obecność domieszek mineralnych oraz metalowych

Mało osób zapewne wie, ale jakość pelletu, a w zasadzie jakość wykorzystanego surowca możemy rozpoznać po kolorze gotowego granulatu. Wyróżniamy bowiem pellet jasny i szary. Ten pierwszy uzyskiwany jest z dobrej jakości okorowanego drewna. W praktyce taki pellet jest mniej kruchy i ma wyższą wartość energetyczną. Z drugiej strony jest droższy od tego szarego, który wytwarzany jest z drewna niekorowanego. Co za tym idzie, ma w sobie wtrącenia kory, co zarówno wpływa na jego ciemniejszy kolor, jak i na obniżenie wartości energetycznej. Jeszcze innym czynnikiem, który ma wpływ na jakość końcowego produktu, jest twardość drewna. Im gatunek drewna twardszy, tym więcej ciepła będzie on wydzielał. Do twardych drzew możemy więc zaliczyć np. buk i brzozę, a do tych miękkich sosnę, osika czy świerk, które dadzą nam nieco mniej ciepła. 

Produkcja pelletu w praktyce jest więc dość prosta i co ważne, odbywa się bez dodawania jakichkolwiek substancji klejących. Sukces tkwi w wysokim ciśnieniu i tarciu, pod wpływem których materiał jest rozgrzewany w matrycy, a następnie ulega sprasowaniu i granulowaniu. Ciekawostką może być także fakt, że im więcej ligliny zawiera wykorzystane do produkcji pelletu drewno, tym łatwiej jest uzyskać produkt dobrej jakości. Jednakże zazwyczaj nie ma dużej różnicy pomiędzy gatunkami iglastymi, które zawierają przeciętnie 25-30% ligniny, a tymi liściastymi, które, posiadającymi około 20-28% tejże substancji.