pellet, jakość pelletu, koszt pelletu, jak kupować pellet

Kupując pellet w intrenecie należy być niezwykle ostrożnym oraz wystrzegać się tzw. super okazji. Cena pelletu jest ściśle skorelowana z jego jakością, więc jeśli odbiega ona powyżej 10-15% od cen rynkowych należy być uważnym. Co może pójść nie tak?

Co może pójść nie tak?

Licząc na duże promocje musimy się liczyć z tym, że coś z zamawianym przez nas biopaliwej jest zwyczajnie nie tak, jak powinno być lub też firma od której zamawiamy towar nie jest rzetelna i nie posiada certyfikatów ENplus lub DIN plus. W związku z tym możemy się spotkać z niemiłą sytuacja, kiedy to zapłacimy za pellet, a nigdy go nie otrzymamy, kupimy biopaliwo w podrobionym worku imitującym owy certyfikat, tym samym zapłacimy za towar, który nie będzie produktem oryginalnym. Często dochodzi również do sytuacji, gdzie sprzedawca lub importer sprzedaje pellet, nie odprowadzając cła oraz podatku VAT, narażając tym samym nas na kontrolę i konieczność zapłaty zaległych podatków. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o jakże częstej przypadłości, gdzie po prostu jakość otrzymanego pelletu jest zła. Wówczas też możemy się spotkać z sytuacją, gdzie:

  • Zużyjemy 20-40% więcej pelletu, aby uzyskać zadowalającą nas ilość ciepła.
  • Piec, będzie generował nawet 2-3 razy więcej popiołu, co niekorzystnie wpłynie na jego pracę.
  • W piecu zaczną powstawać zgary, które będą wymagały dodatkowego czyszczenia.
  • Pojawią się błędy oraz usterki i niezbędna będzie interwencja serwisanta.
  • Piec całkowicie się zablokuje. Zamówienie części i jego naprawa potrwa nawet 7-14 dni, co niesie za sobą wysokie koszty naprawy oraz brak ogrzewania w domu.
  • Pellet wyprodukowany z dodatkami chemicznymi będzie zanieczyszczał środowisko, co odbije się także na naszym zdrowiu.

Jak zatem kupować pellet w internecie?

To co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, to sprawdzić czy sprzedawca od którego chcemy zakupić pellet posiada certyfikat ENplus A1 lub DINplus. Na stronie https://www.enplus-pellets.eu/pl/ z łatwością możemy sprawdzić czy na liście certyfikowanych producentów lub dystrybutorów znajduje się wybrany dostawca. Każdy producent i dystrybutor mają bowiem swój indywidualny numer certyfikatu. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy certyfikat jest aktualnie ważny. Następnie sprawdźmy czy numer certyfikatu zgadza się numerem na worku. Numer ten powinien być bezpośrednio pod znakiem ENplus A1. Na opakowaniu powinien również widnieć numer dystrybutora lub producenta.

Jeżeli zdecydujemy się na wybór dostawcy i zamówimy pellet, ważne jest, aby na potwierdzeniu zamówienia oraz na fakturze w pozycji produkt/towar, napisane było „pellet drzewny ENplus A1” wraz z numerem certyfikatu. Na rynku funkcjonuje pellet ze słomy, kukurydzy, łupiny słonecznika oraz wiele innych. Żaden z nich nie nadaje się jednak do spalania w domowych piecach (często taki pellet jest tańszy nawet o 20-30%). Pamiętajmy więc, by sprawdzić, czy wszystkie 3 numery certyfikatu są zgodne. Numer certyfikatu, z numerem na worku oraz z tym na fakturze.

Ponadto poprośmy sprzedawcę o wyniki badań pelletu i dowiedzmy się kto zlecał badanie oraz kiedy było ono przeprowadzone. Większość dystrybutorów dysponuje jedynie badaniami wykonanymi na zlecenie producenta pelletu, który go sprzedaje. Takie badania zazwyczaj wykonywane są co dwa lata w okresie odnowienia certyfikatów. Wielu producentów w tym czasie dokonuje szczególnych starań, aby wyniki były pozytywne. Procedury w naszej organizacji wymagają, aby pellet był badany przynajmniej raz na kwartał. Pracownik magazynu wybiera losowo worek, który następnie przesyłany jest do certyfikowanego laboratorium w Wiedniu. Wyniki tych badań możesz sprawdzić w zakładce „badania pelletu”. W dokumencie jest zawarta również informacja, jakiego pelletu badanie dotyczy. Próbką powinien być oryginalnie zapakowany worek z numerem certyfikatu, chyba, że była ona pobrana bezpośrednio przez jednostkę badającą w zakładzie produkcyjnym. Badanie, które nie zawiera informacji jak została pobrana próbka kontrolna oraz badanie starsze niż 12 miesięcy, powinno budzić nasze obawy.

Sprawdzajmy fora tematyczne i wybierajmy dostawców, którzy mają pozytywne opinie w intrenecie. Kupujmy pellet u firm gwarantujących bezpieczne zakupy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że jeśli nie otrzymamy towaru lub towar będzie niezgodny z opisem – dostaniemy pełny zwrot wydanej kwoty. Ponadto jeżeli sklep oferuje płatności PayPal lub Klarna, to znaczy, że został zweryfikowany przez te instytucje i jest godny zaufania. W zakładce „dane firmy” powinny być takie informacje, jak numer ewidencyjny, numer KRS, numer NIP. Sprawdźmy również adres siedziby firmy, numer telefonu oraz adres e-mail poczty, który dostaliśmy, czy jest zgodny z domeną sklepu, w którym robimy zakupy.