pellet, cena pelletu, ile kosztuje pellet, co wpływa na cenę pelletu

Wciąż rośnie zainteresowanie certyfikacją systemów ENplus oraz DIN Plus. Mimo to sytuacja w ostatnich czasie nie jest zarówno dla branży, jak i dla Klientów łatwa. Jeszcze kilka miesięcy podwyżki cen tego biopaliwa były przede wszystkim pokłosiem wzrostu kosztów produkcji, jak również rosnących kosztów pracowniczych, cen surowca, opakowań i energii elektrycznej. Aktualnie na cenę pelletu drzewnego, wpływają już nie tylko te dwa podstawowe czynniki, ale również nadal zaostrzona sytuacja za naszą wschodnią granicą i ciągle rosnąca podaż na ten surowiec.

Dlaczego tak trudno zdobyć surowiec do produkcji pelletu?

Podstawowym surowcem do produkcji pelletu są trociny drzewne. Powstają one jako odpad produkcyjny w tartakach. Tartaki do produkcji pozyskują drewno na licytacjach oraz aukcjach prowadzonych przez właścicieli lasów oraz z tzw. wolnej ręki. Wycinki drzew prowadzone są na podstawie pozwoleń, wydawanych zgodnie z polityką drzewną danego kraju. Warto nadmienić, że ilość drewna jest ograniczona, a tartaki z różnych krajów konkurują między sobą, aby mieć dostęp do surowca, co ma obecnie swoje odzwierciedlenie w specyfice rynku krajowego. Postęp w przemyśle drzewnym na przestrzeni ostatnich lat spowodował zmniejszenie ilości surowca potrzebnego do produkcji pelletu drzewnego. Bezpośrednim konkurentem tartaków stały się zatem zakłady energetyczne, które spalają bezpośrednio trociny i zrębki drewniane, jak również producenci płyt drewnopochodnych, zużywający trociny drzewne do swoich potrzeb produkcyjnych.

Winowajcą również wzrost cen energii i transportu

Maszyny i urządzenia, które produkują pellet są zasilane prądem elektrycznym. Suszarnie trocin wyposażone są w piece gazowe, tak więc zarówno prąd oraz gaz stanowią znaczący koszt przy produkcji pelletu. Nie bez znaczenia pozostają także koszty transportu. Pellet jest produktem stosunkowo tanim w stosunku do kosztów transportu. Jeżeli zsumujemy koszty na każdym etapie produkcji, czyli transport drewna, trociny, gotowego pelletu do dystrybutora, oraz do klienta końcowego, to koszty te mogą przekraczać nawet 50% wartości gotowego produktu. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o 23-procentowej stawce VAT, która mimo licznych petycji nadal nie została obniżona przez rząd, jak miało to miejsce w innych krajach europejskich.

Podział producentów pelletu

Producentów pelletu może podzielić na dwie grupy. Są to:

  • Tartaki, które przetwarzają drewno i pozyskują surowiec z własnej produkcji (dokupują również trociny od innych tartaków).
  • Zakłady produkcyjne, które specjalizują się w produkcji pelletu i całość surowca pozyskują, kupując trociny w tartakach.

Podział ten wpływa na koszt produkcji pelletu. Zakłady nieposiadające własnej produkcji trocin, ponoszą dodatkowe koszty związane z transportem trocin.

Drugim czynnikiem mającym duży wpływ na cenę pelletu jest popyt i podaż. Zdecydowana większość pelletu zużywana jest w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, co powoduje sezonowość cen. Wiosną, gdy sezon grzewczy się kończy, klienci przestają kupować pellet. Markety budowlane, które są znaczącym odbiorcą pelletu, przygotowują się do sezonu letniego i wyprzedają stany magazynowe, by zrobić miejsce na letnie produkty. To powoduje, iż zapasy pelletu zaczynają odkładać się u producentów tego biopaliwa. Aby sprzedawać bieżący produkt z produkcji, obniża się więc jego cenę. Najczęściej więc miesiące od kwietnia do czerwca są najlepszym okresem w roku, aby zakupić pellet pod względem ceny i dostępności. We wrześniu markety zaczynają ponownie przygotowania do sezonu zimowego i rozpoczynają się do nich duże dostawy. Cena pelletu zatem rośnie, a jego dostępność znacząco spada. Czas oczekiwania na dostawę się wydłuża. Często brakuje pelletu określonych producentów, bo został on już wyprzedany. Powoduje to zatem kolejne wzrosty cen. Dodatkowo na cenę wpływa ilość pelletu dostępna z importu. Kraje, które do tej pory były tylko producentami pelletu i wysyłały go na eksport, zaczynają zużywać znaczące ilości pelletu u siebie w kraju. Wpływa to oczywiście na brak eksportu i na ceny w innych krajach. Pogoda i wahania temperatur mają nie mniej znaczący wpływ na koszty i dostępność.