Jakość pelletu
Jakość pelletu jest najistotniejszym czynnikiem, wpływającym na komfort, wydajność, koszty użytkowania oraz ochronę środowiska. Aby być pewnym stosowanego paliwa, rekomendujemy przede wszystkim zakup pelletu certyfikowanego. Niecertyfikowany opał może zawierać bowiem spore ilości siarki, chloru, piasku, metali ciężkich oraz plastiku. Pellet nieznanego pochodzenia jest również najczęstszą przyczyną awarii kotła, narażającą tym samym użytkowników na wysokie koszty jego naprawy.
Rynki kontraktują duże ilości pelletu na sezon zimowy, często kilka tysięcy ton. W przetargach biorą udział producenci, dystrybutorzy i typowe firmy handlowe. Presja na wygrywanie takich przetargów sprawia, że wszyscy konkurują ze sobą i obniżają cenę. Często zdarza się, że przetarg wygrywa firma, która nie jest powiązana, ani z producentem pelletu, ani z dystrybutorem. Po kilku miesiącach dostaw okazuje się jednak, że spełniające normy pellety są po prostu zbyt drogie, aby kontrakt się opłacał. Najprostszym sposobem na obniżenie ceny jest wówczas zakup taniego pelletu, który jest znacznie gorszej jakości.
Na co zwracać uwagę przy wyborze pelletu?
Aby sprawnie poruszać się w labiryncie ofert na rynku pelletu, warto więc poznać kilka ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju opału.
- Kupuj pellet tylko ze sprawdzonych źródeł.
- Każdy worek pelletu powinien być opatrzony znakiem DINplus lub ENplus A1. Powinien ponadto posiadać numer certyfikatu (niektórzy producenci mają obydwa certyfikaty). Numer ten pozwala na sprawdzenie, kto jest producentem lub dostawcą konkretnego pelletu.
- Zawsze sprawdzaj numer certyfikatu Tylko takie działanie uchroni nas przed zakupem “podróbek”, których na rynku nie brakuje.
- Wartość opałowa poniżej 16,5 Mj/kg oznacza, że z danej ilości pelletu generowane jest mniej ciepła. Innymi słowy, aby uzyskać tę samą temperaturę, musimy spalić więcej pelletu, co przekłada się na poniesione koszty.
- Zbyt wysoka kaloryczność. Drewno ma pewne ograniczenia fizyczne i nie będzie emitować ciepła powyżej pewnego limitu. Jeśli ten limit zostanie przekroczony, a pellet nadal się pali, wytwarzając tym samym znacznie wyższe temperatury, aniżeli tradycyjne pellety, to prawdopodobnie do jego produkcji użyto surowca z dodatkami chemicznymi, które są odpowiedzialne za wysoką temperaturę i wysoką kaloryczność. Takie pellety są często oferowane w atrakcyjnych cenach, ponieważ chemicznie zanieczyszczony surowiec jest tańszy od czystych i zdrowych zarówno dla ludzi, jak i środowiska trocin. Pod żadnym pozorem nie kupuj jednak takiego pelletu, ponieważ w znacznym stopniu zanieczyszcza on nasze środowisko oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie Twojego pieca.
- Zawartość popiołu powyżej 0,7% oznacza, że spalając 1 tonę pelletu, będziesz miał ponad 7 kg popiołu. Wysoka zawartość popiołu wskazuje na bardzo duży poziom kory w końcowym produkcie oraz innych związków, które nie ulegają spaleniu. Niska temperatura spalania prowadzi do spiekania, zgorzeliny i sadzy, która może uszkodzić piec. Na niską temperaturę spalania może mieć również wpływ zawartość wilgoci w pellecie, jeśli występują nieprawidłowości w jego transporcie lub przechowywaniu.
- Twardość mechaniczna powinna być powyżej 98%. Twardość odpowiada za kruszenie się pelletu. Gdy jest zbyt niska, pellet kruszy się i tworzy pył, który często można zobaczyć w workach. Zbyt duża ilość pyłu powoduje zapychanie się ślimaka, co z kolei może prowadzić do niedostatecznego podawania pelletu do kotła i jego awarii.