Ceny pelletu w czerwcu 2024

W czerwcu 2024 roku ceny pelletu nadal utrzymują się na poziomie zbliżonym do majowych, jednak można zauważyć pewne istotne zmiany w strukturze popytu i podaży na rynku. W maju sprzedaż pelletu znacząco spadła, co było bezpośrednio związane z zakończeniem sezonu grzewczego. Mniejsza liczba klientów indywidualnych zainteresowanych zakupem sprawiła, że rynek uległ chwilowemu zahamowaniu.

Jednakże spadek zainteresowania ze strony konsumentów indywidualnych został częściowo zrekompensowany przez wzrost zakupów dokonywanych przez dystrybutorów. Firmy te intensywnie uzupełniały swoje zapasy, wykupując aktualne stany magazynowe u producentów. W efekcie bieżąca produkcja pelletu szybko się wyprzedaje. Producenci nie mają więc presji, aby obniżać ceny.

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej pelletu importowanego z Ukrainy. Produkty zza wschodniej granicy charakteryzują się atrakcyjnymi cenami, co wpływa na konkurencyjność na rynku krajowym. W kolejnych miesiącach prawdopodobnie można się spodziewać stopniowego wzrostu cen pelletu, zwłaszcza w miarę zbliżania się nowego sezonu grzewczego.

Ceny pelletu w czerwcu

Ceny pelletu na platformie Pellet4Future wahają się obecnie od nieco ponad 900 zł do 1600 zł za paletę, nie wliczając kosztów dostawy. Najwięcej dostępnych produktów znajduje się w przedziale cenowym od 1200 zł do 1300 zł za paletę, jednak największą popularnością cieszą się te poniżej 1100 zł za paletę. W tej grupie cenowej dostępnych jest aż 12 różnych produktów.

Ceny pelletu czerwiec 2024 wykres

Średnia cena zakupu pelletu na platformie w czerwcu 2024 roku wynosi 1086 zł za paletę, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Jaki pellet wybrać?

Obecnie najtańszym dostępnym produktem jest Pellet drzewny VERBA PREMIUM, produkowany w nowoczesnej fabryce na Ukrainie. Jest to pellet najwyższej klasy, posiadający certyfikat ENplus A1. Do jego produkcji wykorzystywane są wyłącznie trociny z sosny. Cena tego pelletu zaczyna się od nieco ponad 900 zł za paletę plus koszty dostawy.

W przedziale cenowym od 1000 zł do 1100 zł za paletę można znaleźć 12 różnych produktów, w tym popularne marki takie jak Dankros, Magnum oraz Drewexim. Wszystkie te pellety charakteryzują się wysoką wartością opałową, przekraczającą 18 MJ/kg, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla użytkowników kotłów na pellet.

 Pellet Verba Premium

Warto również zwrócić uwagę na trzy produkty objęte darmowym transportem: Pellet G7 Group, Pellet Kremenergy oraz Lets Pellet. Wszystkie posiadają certyfikat w najwyższej klasie A1, a ich cena wynosi około 1200 zł za paletę wraz z dostawą.

Podsumowując, choć rynek pelletu w czerwcu 2024 roku wykazuje stabilność cenową, użytkownicy kotłów powinni być przygotowani na możliwe wzrosty cen w miarę zbliżania się sezonu grzewczego. Warto śledzić oferty i korzystać z promocji, aby zaopatrzyć się w wysokiej jakości opał po atrakcyjnych cenach.