pellet, kolor pelletu, od czego zależy kolor pelletu, jakość pelletu

Na rynku krąży wiele opinii, że pellety jasne są wysokiej jakości, natomiast pellety ciemne są złej jakości - zawierają dużo kory, popiołu i słabo się palą. To bardzo niesłuszna opinia, ponieważ kolor pelletu nie ma wpływu na jego jakość. Możemy nawet kontrolować kolor, jeśli chcesz osiągnąć określony efekt. Jeżeli trociny są naturalnie suche i mają dostatecznie niską wilgotność, wyprodukowany z nich pellet powinien mieć jasny kolor. W zależności od pory roku i przechowywania jego wilgotność może się jednak różnić. Aby pellet spełniał wymagane parametry, trociny są suszone w specjalny sposób. Jeśli temperatura w suszarni jest zbyt wysoka, trociny zmieniają kolor na ciemniejszy, a co za tym idzie, również kolor pelletu się zmienia. Jednakże warto pamiętać, że ta operacja nie wpływa na jego parametry.

Co robią producenci, by zmienić kolor pelletu?

Na rynku są producenci, którzy dodają specjalne dodatki, chociażby w postaci mąki, które zapewniają, że podczas produkcji granulat nabierze jaśniejszego koloru. Można także znaleźć pellety w nienaturalnie jasnym kolorze – wystarczy porównać ten kolor z kolorem drewna lub trocin. Niestety, na rynku znajdziemy nawet takich producentów, którzy dodają wapno. Co gorsza, to wszystko tylko po to, by uzyskać bardzo jasny kolor. Niestety, taki pellet ma znacznie gorsze parametry, ponieważ dodatki zmieniające kolor, powodują większą ilość popiołu i niższą kaloryczność.

Na co więc zwracać uwagę przy wyborze pelletu?

Najważniejszym i kluczowym wyznacznikiem w przypadku wyboru dobrego pelletu jest jego certyfikacja. Aktualnie mamy do wyboru dwa główne certyfikaty – ENplus oraz DIN Plus, które zapewniają nas o jakościowym towarze. Jest to więc podstawowa kwestia, na którą musimy zwracać uwagę, jeżeli chcemy kupić paliwo dobrej jakości.

Warto również wiedzieć, że każdy producent chcący sprzedawać pellet certyfikowany, musi przejść coroczny audyt kontrolny. Podczas takiego „sprawdzianu” otrzymuje on potwierdzenie norm, które osiąga jego paliwo i na tej podstawie otrzymujemy odpowiadający danej normie certyfikat. Dlaczego zatem te normy są tak istotne? Otóż kupujące gorszej jakości pelletu, ponosimy relatywnie wyższe koszty ogrzewania, nadmiernie zużywając paliwo i tworząc niebezpieczeństwo uszkodzenia kotła.